Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dalgalar Zeugma'yı yok etmek üzere

Dalgalar Zeugma'yı yok etmek üzere

Gaziantep Müzesi Arkeologu Fatma Bulgan, Zeugma'da bugün için yaşanan en büyük sorunun dalga hareketlerinden kaynaklanan kıyı tahribatı olduğunu söyledi.

Fatma Bulgan, Gaziantep'te 20-22 mayısta yapılan Uluslararası Geçmişten Geleceğe Zeugma Sempozyumu'na ilişkin sunum özetlerinde, Birecik Barajı göl sularının Zeugma Antik Kenti'nin kıyılarında neden olduğu tahribata dikkati çekti. Bir bölümü Birecik Barajı göl suları altında kalan Zeugma Antik Kenti'nin sudan olumsuz etkilenmeye devam ettiğini vurgulayan Bulgan, şunları kaydetti: "Zeugma Antik Kenti'nin bugün için en önemli sorunu ne kazıların devam etmesi ne bir açık hava müzesi yapılması ne de turizm potansiyelinin nasıl artırılacağıdır...

Yapılacak en acil iş
"Bugün için en büyük sorun, dalga hareketlerinden kaynaklanan kıyı tahribatıdır. Kıyı şeridindeki tahribatın engellenmesi için en doğru çözümlerin belirlenmesi ve uygulanması Zeugma için yapılacak en acil iştir." Bulgan, sunumunda Zeugma Antik Kenti'nde yaşanan kıyı tahribatını önlemek için 2000 yılından bu yana yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.