Magazin

Daha punk yokken o vardı

Daha punk yokken o vardı

Kendini beklenmedik bir anda izleyicilerin üzerine fırlatan, sahneye çıkmadan önce göğsüne fıstık ezmesi süren, müziğiyle ardından gelen birçok müzisyene ilham veren bir adam düşünün.

Sahnede yere serpiştirdiği kırık camların üzerine uzanan, kendini beklenmedik bir anda izleyicilerin üzerine fırlatan, sahneye çıkmadan önce göğsüne fıstık ezmesi süren, yaptığı müzikle ardından gelen birçok müzisyene ilham veren isyankar bir adam düşünün. Bu adamın şu an 57 yaşında olduğunu ve şarkılarını hâlâ elektrik akımına maruz kalmış gibi bir performansla söylediğini hayal edin. Böylece kafanızda Iggy Pop'un bir görüntüsü oluşabilir belki.

Asıl adı James Newell Osterberg olan iguana lakaplı Iggy Pop, yeniden birlikte çalmaya başladığı The Stooges ile birlikte ilk defa Türkiye'ye geliyor. Bugün Rock'n Coke festivali kapsamında Hezarfen Havaalanı'nda sahneye çıkacak olan sanatçı Punk müziğinin babalarından biri olarak da biliniyor. Henüz böyle bir kavram müzik piyasasında yokken, onun albümleri punk adı altında satılıyordu. "I Wanna Be Your Dog", "Passenger" ve "Lust For Life" gibi hit şarkılar Iggy Pop'u müzik dünyasının efsanelerinden biri yaptı. Bu çılgın sanatçının müziği kadar sahne performansı da festivalde merakla beklenenler arasında.

Eroin bağımlılığı grubu dağıttı
Iggy Pop çocukluğunu öğretmen anne ve babasıyla birlikte karavanda geçirdi. Gençliğinde gittiği The Doors konseri hayatını değiştirdi ve müzik yapmaya karar verdi. Okuldan ayrıldı. Yakın arkadaşlarıyla Psychedelic Stooges grubunu kurdu. Bu grup gürültülü müzikleri, sisteme karşı şiddet yüklü duruşlarıyla büyük ilgi ve şaşkınlık yarattı. Bu dönemde üç albüm çıkardılar. Iggy Pop "sadece kol gücüyle çalışanların saf gücü"ne hayranlık duyuyordu ve şarkılarına yansıyan da bu duyguydu.

Sonraki yıllarda Iggy Pop'un eroin bağımlılığı Stooges grubunun dağılmasına yol açtı. Bu dönemde yakın arkadaşı David Bowie ile "Lust For Life" gibi unutulmaz parçalar yarattı. Bu arkadaşlık "Velvet Goldmine" gibi bir filme ilham kaynağı bile oldu. Bu arada birkaç albüm daha çıkardı ama eski başarısını yakalayamadı.

Iggy Pop, 1977 yılı sonrası yaşamını medyaya şöyle anlatıyor: "Yüksek dozda fanteziye ihtiyacım vardı. Bir kısmını uyuşturucuyla, bir kısmını da günlük maceralarla karşılıyordum. Bu yaşam biçimi bir süre sonra aleyhime çalışmaya başladı. Diğerleriyle uzlaşsam hayat nasıl olurdu; fiyakalı bir evim olsa nasıl olurdu diye düşünmeye başladım."

1993'te çok farklı bir bakış açısı ve yeni albümü "American Ceasar" ile çıktı dinleyicilerinin karşısına. Üretmekte zorlandığı 16 yıllık dönem karısı Suchi'nin hediye ettiği üç ciltlik "Roma'nın Yükselişi ve Düşüşü" kitabıyla sona erdi. Iggy Pop, Roma ile Amerika arasında birçok benzerlik bulmuş ve bunu başkalarına da söylemeye karar vermişti. Sonuncusu 2003'te çıkan "Skull Ring" olmak üzere dört albüm daha yaptı.

Boşandıktan sonra birlikte olmaya başladığı 25 yaşındaki Arjantin güzeli sevgilisinden ayrılan ve bunun hüznünden kurtulamayan sanatçının "Avenue B" (2000) adlı albümü yumuşak tonlarıyla herkesi şaşırttı. Ancak arkadaşı Johnny Depp'in desteğiyle toparlandı ve "Beat'em Up" (2001) adlı sert albümü yaptı. Grubu, yine onun ısrarlarlarıyla geçen yıl bir araya geldi. Verdikleri ilk konserden sonra eleştirmenlerin yorumu "33 yıllık şarkılarını aynı enerjiyle söylediler" şeklinde oldu.

O bir onursal şövalye
57 yaşındaki Iggy Pop sadece müzisyen değil aynı zamanda oyuncu, ressam hatta şövalye. "Paranın Rengi" ve "Karga" rol aldığı filmler arasında. Şarkıları "Arizona Rüyası", "Trainspotting" gibi filmlerde kullanıldı. Hatta "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesindeki Gollum karakterinin hareket ve vücut animasyonları için temel olarak Iggy Pop alındı. Uyuşturucu kullanmasının getirdiği sorunlardan resim yaparak kurtulmaya çalıştı. Bazı tabloları Detroit'teki Fun House Art Museum'da sergileniyor. Şövalyeliğine gelince, Fransız hayranları sanata katkılarından dolayı 1984'te ona onursal şövalyelik verdi, 1993'te de onu kültür elçisi ilan etti. 34 yaşında bir oğlu olan Iggy Pop, Miami Beach'teki gotik tarzı evinde sevgilisi Nina ile yaşıyor ve anılarını yazıyor.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 22.08.2004
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.