Magazin

'Dabbe' mucizesi

'Dabbe' mucizesi

'Kurtlar Vadisi-Irak', 'Babam ve Oğlum', 'Organize İşler' gibi yapımların mücadele ettiği gişe yarışında mütevazı bir yapım mucize yarattı.

Toplam 250 bin YTL bütçeyle çekilen Türk korku filmi 'Dabbe', sadece 80 kopyayla gösterilmesine rağmen 6 haftada 468 bin izleyiciyi sinema salonlarına çekti.

Özen Film'den alınan bilgiye göre, dev bütçeli filmlerin yer aldığı gişe yarışında, yaşamını Japonya'da sürdüren yönetmen Hasan Karacadağ'ın küçük bir bütçeyle çektiği filmi dikkatleri üzerine topladı.

Japon tekniği...
Korku ve gerilim türünün son yıllardaki tek hakimi olan Japon sinemasının tekniklerini bu yapıma aktaran yönetmen, büyük çoğunluğu genç isimlerden oluşan kadroyla çektiği filmle başarı kazandı. Gösterime 10 Şubat 2006'da giren film, ilk 3 günde 85 bin seyirci topladı. Büyük bütçeli pek çok yerli ve yabancı yapımın ulaşamadığı buseyirci sayısına 80 kopyayla ulaşan ´´Dabbe´´, izleyiciden ilgi görmeyi sürdürüyor.

Türk korku filmi
Türk Sineması'nın 'Okul' ve 'Büyü' adlı yapımlarla birlikte el atmaya başladığı korku türünün örneği olan 'Dabbe'de Ümit Acar, Kaan Girgin, Serdar Özer, Ebru Aykaç, Süha Tok, Serhat Yiğit, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Fulya Candemir, Sabri Tekinalp ve Murat Seviş rol aldı.

Senaryosunu da Hasan Karacadağ'ın kaleme aldığı filmin müziklerini Türkay Türkmen ve Olay Andaç hazırladı. Yapımın görüntü yönetmenliğini Seyhan Bilir üstlendi. Yaşamını Japonya'da sürdüren Hasan Karacadağ´ın, çekimleri İzmir'in Selçuk ilçesinde yapılan filmi, üçlemenin ilk halkasını oluşturuyor.

'Kıyamet İnternet'le yayılıyor'
Kıyametin İnternet aracılığıyla yayılacağı teması üzerine kurulu film, ismini kutsal kitaplarda anlatılan 'Dabbet-ül Arz'dan alıyor.

Filmin konusu şöyle: 2005 yılının sonlarına doğru Amerika'da bir intihar salgını başlar. Çok geçmeden bu intihar vakalarının benzerleri Türkiye'de de yaşanmaya başlar. İlk tuhaf intihar olayı İzmir'in Selçuk ilçesinde görülür. Tarık isimli kendi halinde bir genç, İnternet'e girdiği uzun gecelerin ardından birden bire dünyayla ilişkisini keser. Kısa süre sonra da korkunç bir yöntemle kendini öldürür.

Selçuk emniyet amirliği, bu intiharı özel incelemeye alır. Tarık'ın yakın arkadaşlarıHande, Cem ve Sema'yı sorgular. Bu sırada Tarık'ın bu arkadaşlarına İnternet aracılığıyla tuhaf görüntüler eşliğinde mesajlar gelmeye başlar.

Garip varlıklar...
Mesajları gönderen, kısasüre önce intihar eden Tarık'ın kendisidir. Bir ölüden mesaj almanın mantıksız olduğunu düşünen üç arkadaş, zaman içinde çevrelerinde garip varlıklar görmeye başlar.

Dabbe, perdeyi aralamış, gerçekler ters yüz olmaya başlamıştır. Kıyametin son alametleri artık her yerdedir.
Yayın tarihi: 22.03.2006
612
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.