Magazin

Da Vinci'nin 'otomobil'i

Da Vinci'nin 'otomobil'i

Otomobili de Leonardo Da Vinci icat etmiş! Da Vinci eskizleriyle yapılan araç kendi kendine hareket ediyor.

İtalyan ressam, heykeltıraş, mühendis ve müzik adamı Leonardo Da Vinci'nin otomobilin de mucidi olduğu iddia edildi. Üstelik bu iddia, NASA 'nın Mars'taki aracı Spirit'i üreten mühendislerin de destek verdiği bir çalışmayla 'kanıtlandı'.

Da Vinci'nin meşhur el yazmalarındaki (Codex Atlanticus) 812 numaralı sayfayı mercek altına alan İtalyan akademisyen Carlo Perdetti ve ABD'li robot teknolojisi uzmanı Mark Rosheim, ürettikleri aracı, İtalya'nın Floransa kentindeki Tarih ve Bilim Müzesi'nde sergilemeye başladı.

Zemberekle çalışıyor
Petrol yerine zemberekle çalışan araç, tıpkı oyuncak arabalar gibi arka tekerlekleri kurulduğunda metrelerce yol alıyor. Uzmanlar, sürücü bölümü olmayan tahta aracın, Rönesans dönemindeki ünlü festivallerde, halkı hayrete düşürüp eğlendirmek için tasarlandığı görüşünde. Ne var ki o günlerden günümüze kalan tek bir örnek yok.

'Dilsiz' çizimler
Müze Müdürü Paolo Galluzzi, "El yazmasının üzerinde tek bir kelime bile yoktu, sadece anlaşılmaz çizimler vardı. Bu tam Leonardo'luk bir iş" diyor. 1452 yılında, Floransa yakınlarında doğan Da Vinci ardında uçan makineler, helikopterler, denizaltılar, tanklar ve bisikletlere dair yüzlerce eskiz bırakmıştı. Dan Brown'ın 'Da Vinci Şifresi' adlı kitabıyla yeniden popülerlik kazanan ünlü Rönesans adamının otomobilin de mucidi olduğunu ilk iddia edense, 1905 yılında, araştırmacı Giralamo Calvi oldu. Da Vinci'nin çizimlerinde, bugün kullandığımız 'kendinden itiş güçlü'
otomobillerin ilk izlerini gören Calvi, bazı çizimlere 'Da Vinci'nin Fiat'ı adını vermişti.

Ancak bu eskizlere dayanarak hakikaten de hareket eden araç yapmak için akademisyenler ve NASA uzmanlarının katıldığı ortaklık gerekti. Leonardo Da Vinci'nin üç modeli, 5 Haziran'a kadar Floransa Tarih ve Bilim Müzesi'nde olacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.04.2004
451
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.