Magazin

Da Vinci Şifresi temize çıktı

Da Vinci Şifresi temize çıktı

İngiltere Yüksek Mahkemesi, 'Da Vinci Şifresi' kitabının yazarı Dan Brown hakkında açılan intihal davasında yazar lehinde karar verdi.

Yüksek Mahkeme hakimi Peter Smith, Michael Baigent ve Richard Leigh'in ortaklaşa yazdıkları 'The Holy Blood' (Kutsal Kan) ve 'Holy Grail' (Kutsal Kase) kitaplarından alıntılar içerdiği iddialarını reddetti.

Alıntı yapmamış...
Hakim, Dan Brown'un bu iki yazarın kitaplarından alıntı yapmadığı hükmüne vardı. Mahkemenin kararından sonra açıklama yapan Dan Brown da, 'bu kararın, bu iddianın erdemden yoksun olduğunu gösterdiğini' söyledi. Bu iki yazarın, kendisini dava etmesinden hala şaşkın olduğunu ifade eden Brown, bir yazar olarak bugünkü sonuçtan memnuniyet duyduğunu belirtti.

'Tepkilere şaşırdım'
Brown savunmasında, fikirleri ve kitabının öyküsü oluşuncaya dek 2 yazarın kitaplarını okumadığını ve kitabına yönelik tepkilerine çok şaşırdığını bildirmişti. Baigent ve Leigh, 'Da Vinci Şifresi'nin, ortaklaşa yazdıkları 'The Holy Blood' (Kutsal Kan) ve 'Holy Grail' (Kutsal Kase) kitaplarından alıntılar içerdiğini iddia ederek, Dan Brown ve kitabı yayımlayan Ramdom House Yayınevi hakkında geçen şubatta dava açmıştı.
Yayın tarihi: 07.04.2006
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.