Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Da Vinci Şifresi sanık koltuğunda

Da Vinci Şifresi sanık koltuğunda

Tüm dünyada satış rekorları kıran "Da Vinci Şifresi" adlı romanın yazarı Dan Brown, "çalıntı" suçlamasıyla mahkemelik oldu.

Dan Brown'un 44 dilde 35 milyon adet satış yapan ünlü kitabının başka bir eserden çalıntı olmasının kabul edilmesi halinde, önümüzdeki günlerde tüm dünyada gösterime girmesi beklenen "Da Vinci Şifresi" filminin İngiltere'deki galası da yapılamayabilir.

İki İngiliz yazar Michael Baigent ve Richard Leigh, kendi kitaplarından çalıntı yaptığı iddiasıyla "Da Vinci Şifresi" romanının yazarı Dan Brown ve romanı basan Random House yayınevini mahkemeye verdi. İngiltere Yüksek Mahkemesi'nde dün davanın ilk duruşması yapıldı.

Henry Lincoln ile birlikte 1982 yılında yayınlanan "Kutsal Kan ve Kutsal Kase" kitabını kaleme alan Michael Baigent ve Richard Leigh, Dan Brown'un kendi eserlerinden çalıntı yaparak "Da Vinci Şifresi"ni yazdığını öne sürdü.

ÇALINTI MI ESİNLENME Mİ
Dan Brown, kitabında Leonardo da Vinci'nin eserlerinden yola çıkarak Hz. İsa ile Magdalalı Meryem'in yasak ilişki yaşadığını ve bu ilişkiden dünyaya gelen kutsal kanın bugün hálá devam ettiğini öne sürüyordu.

İki tarafın da avukatları bu konuda yorum yapmak istemezken, Observer Gazetesi'nde yayınlanan bir yazıda daha önce de diğer yazarların ünlü eserlerinde başka kaynaklardan esinlendikleri savunuldu. Bir edebiyat eleştirmeni, William Shakespeare'in "Bir Yaz Gecesi Rüyası" dışındaki oyunlarında öteki kaynaklardan ilham aldığını savundu.

FİLMİ MAYISTA VİZYONDA
Dünkü duruşmaya Dan Brown da katıldı, kendisini dava eden Baigent ve Leigh de hazır bulundu. 2005 yılında İnglitere'de "En İyi kitap" ödülünü alan "Da Vinci Şifresi"nin filmi de çevrildi. Başrollerinde Tom Hanks ve Audrey Tautou'nun oynadığı filmin mayıs ayında İngiltere'de gösterime girmesi bekleniyor.
332
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.