Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çürümeyen elma yetiştirildi

Çürümeyen elma yetiştirildi

ABD'li bir çiftçi, 5 yıl denemeden sonra her iklimde hızla yetişen, erken ürün veren, hastalıktan etkilenmeyen ve çok uzun saklanabilen ideal elmayı yetiştirip, patent aldı.

Minnesota Eyaleti'nden emekli çiftçi 60 yaşındaki William Cox, "Süper elma Stella Minnesota, kayınvalidemden adını alıyor. Cleveland kentinin iki mil güneydoğusunda 400 ağaçlık bir meyve bahçem var. Tüm yatırımım giderek Stella'ya dönüşüyor. Bu yıl muazzam bir ürün elde ettim, hepsini sattım. Müthiş talep olacağına eminim. Stella sert ve sulu. Ağaçları çok hızlı gelişiyor, hastalıklardan etkilenmiyor ve saklandığında tat bozulmuyor" dedi.

Çiftçiler sırada
Hiçbir maddi destek almadan eşsiz bir elma yetiştiren Cox diğer çiftçiler gibi ürününün ideal olup olmadığının anlaşılması için birkaç yıl daha beklemeden patent almayı başardı. Washington dahil sekiz eyaletteki çiftçiler Stella yetiştirmesi için Cox ile sözleşme imzaladı. Minnesota Üniversitesi'nden bir araştırma görevlisi, "Cox'a piyango vurdu. Ancak 10 bin tohumdan biri Stella gibi yüksek kalitede ürün verir" yorumunda bulundu.
241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.