Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Concorde'lar artık uçamayacak

Concorde'lar artık uçamayacak

Fransız ve İngiliz havayolları, Concorde uçuşlarını bu yıl sonunda sona erdireceklerini açıkladılar. Concorde'un hizmetten kaldırılmasına neden olarak, yolcu sayısındaki azalış ile bakım ve onarım maliyetlerinin artması gösterildi.

İngiliz Havayolları British Airways sözcüsü Sara John, yedi Concorde uçağının, Ekim ayı sonu itibariyle tamamen hizmetten çıkarılacağını söyledi. Air France'dan yapılan açıklamada, yolcu talebindeki düşüş nedeniyle Concorde uçaklarıyla yapılan seferlerinin 31 Ekim'den itibaren tamamen durdurulacağı kaydedildi.Açıklamada, bu kararın, yolcu gelirinin düşmesi ve uçakların bakım masraflarının artması nedeniyle alındığı belirtildi.

Pencerelerde çatlaklar var
Fransa'nın başkenti Paris'te, Temmuz 2000'de bir Concorde uçağının kalkıştan sonra düşmesi sonucu 113 kişi ölmüştü. Bu kazadan sonra Concorde uçakları bir yıldan fazla süreyle seferlerden çekilmişti. Uçakların yeniden sefere konmasından sonra New York seferini yapan bir Concorde uçağı, motorundaki arıza nedeniyle Londra'ya dönmek zorunda kalmıştı. Bir diğer Concorde uçağı da pencerelerinde çatlaklar oluşması nedeniyle hızını kesmek zorunda kalmıştı. İngiliz havayolları, Concorde uçaklarıyla Londra-New York seferlerini haftanın 7 günü yapıyordu. 3 saatten kısa süren Londra-New York seferi için bir kişilik uçak bileti yaklaşık 18 milyar Türk Lirası (11 bin dolar) tutuyordu.
(AA)
575
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.