Magazin

Çölde sörf

Çölde sörf

Yükseklikleri 120 metreyi bulan kum tepelerinden saatte 80 km hızla sörf yapmak isteyenler bir Güney Afrika ülkesi olan Namibya'ya akın ediyorlar.

Güney Afrika ülkelerinden Namibya'nın Swakopmund sahillerinden 10 kilometre içeride dünyanın en yüksek kum tepeleri bulunuyor. Son 10 yıldır Nevada, Güney Kaliforniya, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Tunus'ta popüler olan ve hatta her yıl dünya şampiyonası Almanya'da yapılan kum sörfü için son gözde yerlerden biri Namibya. Amerikalı Beth Sarro, bu ülkede kurduğu Alter Action şirketiyle kum sörfü turizmini geliştirdi.

80 km sürat
Sörfçüler, kızıl renkli kumlar üzerinde yumuşak sörf tahtalarıyla yokuş aşağı saatte 80 km hızla kaymanın zevkini yaşıyorlar. Sörf tahtasının altında yuvarlanan kumların üzerinden ayakta durarak da kayılabiliyor ama birçok kişi yatarak kaymayı daha heyecanlı buluyor. Başlangıçta kumda kaymayı yadırgayan Sue Moulin şimdi bu sporun bağımlısı olmuş. Moulin, 'Süratli olduğu için yatarak kaymayı tercih ediyorum. Daha fazla adrenalin yapıyor' diyor. Bu kum tepelerinin sadece güzelliği bile dünyanın dört bir yanından turist çekmeye yetiyor. Alter Action firması, Swakopmund'da 6 ayrı yüzü bulunan 120 metre yüksekliğindeki kum tepesine günlük turlar düzenliyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 20.08.2004
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.