Magazin

Çok 'şeker' bir ülke...

Çok 'şeker' bir ülke...

Türkiye, Dünya Diyabet Günü'nü 5 milyon şeker ve 'gizli' şeker hastasıyla karşılıyor. Uzmanlar: Erken teşhis için yemekten 2 saat sonra tokluk kan şekerinize baktırın.

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü... Türkiye'de 2.6 milyon diyabet (şeker), 2.4 milyon da 'gizli' diyabet hastası var. Bu rakamlara dahil olmamak için kiloyu kontrol altında tutmak, erken teşhis için ise hem açlık hem de tokluk kan şekeri ölçümü yaptırmak öneriliyor. Türk Diyabet Vakfı ve Türk Diyabet Cemiyeti'nin açıklamalarında, her 100 hastadan 31'inin, açlık kan şekerinin normal olmasına rağmen, tokluk kan şekerine göre şeker hastası olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

Açlık kan şekeri normal olan kişilerde, yedikten iki saat sonra ölçülen kan şekerinin yüksek çıkabildiği ve bu kişilerde 'gizli şeker' bulunabildiği vurgulandı. Açıklamada, bu nedenle açlık kan şekeri ölçümüne göre sağlıklı olanların da mutlaka tokluk kan şekerini ölçtürmeleri istendi. Açıklamalarda, "Diyabetin erken teşhisi için mutlaka tokluk kan şekeri ölçtürülmeli" denildi.

Kalp krizi nedeni
Açıklamada, şeker hastalarının kanında bol miktarda bulunan glikozun damar sertliğine neden olduğu, bu yüzden kalbe giden kan miktarının azaldığı, bunun da kalp krizine veya ani kardiyak ölümlere neden olduğu belirtildi. Özellikle öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliğinin bu riski artırabileceği, bu nedenle tokluk kan şekerinin ölçümü ve tedavisiyle kalp ve damar hastalıkları riskinin de kontrol altına alınabildiği ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Türkiye'de 2.6 milyon şeker, 2.4 milyon da gizli şeker hastası var. Türkiye diyabet epidemiyoloji çalışması, 20 yaşın üzerinde diyabet oranının yüzde 7.2 olduğunu ve bunların yüzde 32'sinin diyabetli olduklarını bilmediklerini ortaya çıkardı. Tip 2 diyabet tanısı konulmuş hastaların yüzde 20-30'unda göz, yüzde 10-20'sinde böbrek bozukluğu, yüzde 30-40'ında hipertansiyon, yüzde 50-80'inde kan yağı bozukluğu, yüzde 80-90'ında ise orta çaplı damar hasarı komplikasyonları ortaya çıkıyor. Bu tür komplikasyonların önlenebilmesi açısından hem açlık hem de tokluk kan şekerinin düzenli olarak takip edilmesi büyük önem taşıyor."

AB şişmanlığa çare arıyor
Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa ülkelerinde şeker hastası sayısının giderek arttığını, bu hastalığın en önemli nedenlerinden birinin aşırı şişmanlık olduğunu açıkladı. Komisyon, aşırı şişmanlığa neden olan beyin mekanizma sistemi üzerinde araştırmalar yapılmasına yönelik bir projeye onay verdi. Açıklamada, Avrupalıların şeker hastası olmalarının en önde gelen nedeninin aşırı kilo olduğu üzerinde duruldu. Dünyada 150 milyon şeker hastası var ve bu rakamın 2025'te 300 milyonu aşması bekleniyor.

Risk grubu ve belirtiler
Şeker hastalığı, sık idrara çıkma, ani kilo kaybı, ağız kuruluğu ve çok su içme, açlık ihtiyacının artması, çok yeme isteği, ciltteki yara veya kesiklerin yavaş iyileşmesi, kuru ve kaşıntılı bir cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma, halsizlik, aşırı yorgunluk, karıncalanma ve bulanık görme gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Ailesinde diyabetli bulunanlar, şişmanlar, hareketsiz yaşantı sürenler, hamilelikte kan şekeri yükselenler, 4 kilogramdan daha ağır bebek doğuran kadınlar, hipertansiyon hastaları, kan şekerini yükselten ilaç kullananlar ve aşırı stres altında yaşayanlar, şeker hastası olma riski taşıyor.

Bedava ölçüm fırsatı
İstanbul'da Harbiye Özel Diyabet Hastanesi ve Göztepe Diyabet ve Obezite Merkezi'nde (Tanzimat Sokak No 50) 14-15 Kasım'da saat 11.00-13.00 arasında böbrek konulu panellere ünlü diyabet uzmanları katılacak. Aynı merkezlerde saat 10.00-14.00 arasında ücretsiz diyabet ve obezite taraması yapılacak. Antalya'da bugün Cumhuriyet Meydanı'nda saat 08.00-16.00'da ücretsiz şeker ölçümü yapılacak.

Konya'da 14-15 Kasım günlerinde gündüz saatlerinde ve iftardan sonra Masera, Afra ve Real alışveriş merkezlerindeki standlarda isteyenlerin ücretsiz kan şekerine, kan basıncına ve vücut kitle endeksine bakılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.11.2003
230
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.