Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çok çalış, genç öl

Çok çalış, genç öl

En fazla çalışma saatinin haftada 40 saat olması gerektiği, çok çalışmak zorunda olanların da, daha uzun mola vermeleri ve daha çok uyumaları tavsiye edildi.

İngiliz-Japon ortak araştırmasına göre, uzun saatler çalışıp az uyumak ve tatil yapmamak "mezara erken girilmesine" yol açıyor.

Sonuçları Occupational and Environmental Medicine adlı dergide yayımlanan İngiliz-Japon ortak araştırmasına göre, haftada 60 saat ya da daha fazla çalışmak ve sürekli az uyumak, kalp krizi riskini artırıyor.

Haftanın en az iki gecesini 5 saat ya da daha az uykuyla geçirenlerde bu riski iki katına hatta üç katına çıkabiliyor.

Kalp krizi geçiren 40-79 yaşları arasındaki 260 erkek ile sağlıklı 445 erkek arasında 1996-1998 arasında yapılan araştırmada, deneklerin çalışma, dinlenme, uyku alışkanları ve yaşam biçimleri ile kiloları, diyetleri, tansiyonları ve kolestrol düzeyleri incelendi.

UYKUYU İHMAL ETMEYİN

Araştırma sonucunda, kalp krizi geçiren kişilerin daha uzun saatler çalıştıkları, az dinlendikleri ve diğer gruptakilere göre daha sık bir şekilde 5 saatin altında uyudukları ortaya çıktı.

Araştırmayı kaleme alan Japon ve İngiliz bilim adamları, az uykunun tansiyonun yükselmesine, kronik stresin de kalp fonksiyonunda anormalliklere yol açtığını, bu iki unsurun kalp krizinin potansiyel tetikleyicileri olduğunu söylediler.

Bilim adamları, en fazla çalışma saatinin haftada 40 saat olması gerektiğini belirttiler ve çok çalışmak zorunda olanlara, en azından daha uzun mola vermeleri ve daha çok uyumaları tavsiyesinde bulundular. (aa)
219
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.