Magazin

Çok bekletirse erkek

Çok bekletirse erkek

Bilimsel bir araştırmaya göre hamile kalmak için uzun süre bekleyen kadınların erkek bebek sahibi olma oranı artıyor.

Kadınlar hamilelik için ne kadar uzun süre çaba gösterir ve beklerse, erkek çocuk sahibi olma ihtimalleri de o kadar artıyormuş.

Hollandalı araştırmacılar, 2001-2003 yılları arasında doğum yapan 5 bin 283 kadını analiz etti. Hamile kalmak için bir yıldan fazla uğraşan 498 kadının erkek çocuk doğurma oranı yüzde 58 çıkarken, bebek için bir yıldan kısa süre çaba harcayan 4 bin 785 kadının erkek çocuk sahibi olma oranı yüzde 51'de kaldı.

Hamile kalma çabasının uzadığı fazladan her yıl için, erkek bebek sahibi olma oranı yüzde 4 artıyor. Çalışma, rahim boynu mukusu yapışkanlığının gebeliği etkilediğini savunan teoriyi destekliyor. Yapışkanlık arttıkça, spermlerin rahimde ilerlemesi zorlaşıyor. Y kromozomu özellikli spermler daha hafif; hızlı yüzebiliyor.

Kadın, hamile kalmak için daha uzun süre beklediğinde rahim mukusu yoğunlaşıyor ve bu durum da Y özellikli, yani bebeğin erkek olmasını sağlayacak spermlerin yüzme yeteneklerinden dolayı yumurtaya ulaşma şansını artırıyor. Her 105 erkeğe karşın 100 kız dünyaya geliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.12.2005
292
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.