Magazin

Çocuktan boşanma kitabı

Çocuktan boşanma kitabı

Boşanmış ailelerin çocuklarına, aynı duyguları yaşamış Libby'den öğütler... 10 yaşındaki İngiliz kız, yazdığı kitapta bu durumla nasıl baş ettiğini anlatıyor: Çığlık atın, tekmeleyin!

Britanyalı ilkokul öğrencisi Libby Rees, üç yıl önce annesi ve babası ayrıldığında, bu durumla baş etmesine ve ne olup bittiğini anlamasına yardımcı olacak şeylerin bir listesini yapmıştı.

Bu liste sonunda, Aultbea Yayınevi'nden çıkan, 'Help, Hope and Happiness' (Yardım, Umut ve Mutluluk) adlı 60 sayfalık bir kitaba dönüştü.
Nasihatleri büyükleri aratmayan Libby, yazdıklarını göstermek için yayınevine gittiğinde, iki kitap için daha sipariş almış. Küçük kızın dokuz yaşında yazdığı kitaptan bazı öneriler:

Her şeyi dışarı vurun: Tamamen yalnız olacağınız bir yer bulun ve burada her şeyi dışarı vurun. Çığlık atın, bağırın, yerleri tekmeleyin.

Ara verin: Tek başına yapacak bir şeyler bulmaya çalışın. En sevdiğiniz filmin ya da kitabın tadını çıkarın. Bu size, endişeden uzak değerli bir zaman kazandıracak ve rahatlatacaktır.

Komik cümleler: Sizi her zaman güldüren bir şeyi düşünün! Üzgün hissettiğinizde kendinize bu cümleyi söyleyin, bu sizi ferahlatacaktır.
Pozitif düşünme: Her sabah ilk iş olarak aynaya bakıp, beş kez yüksek sesle 'Her gün daha iyi oluyorum!' deyin.

Başarılar: Korktuğunuz bir şey seçip üstesinden gelin. Bu başarı duygusu, diğer zorlu meselelerle yüzleşmeniz için sizi cesaretlendirecektir.

TŞB gecesi: TŞB, 'Tanrıya şükür, bugün...' cümlesi için bir kısaltmadır. Her hafta bu cümleyi haftanın bir günüyle tamamlayın ve o gece özel bir şey yapın. Özel bir gece geçirmek ve her hafta onu beklemek haftadan haftaya daha iyiye gitmenizi sağlayacaktır.

Bir kulübe katılın: Zihninizi dağıtacak bir şeylerle uğraşmanız sorunlarınızı unutmanıza yardımcı olacaktır.

Bir projeniz olsun: Kendinizi tamamen vereceğiniz bir projeniz olsun. Bu, okuldaki bir ders ya da daha çok şey öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu olabilir.

Sağlıklı vücut sağlıklı zihin: Eğer egzersiz yaparsanız vücudunuz endofrin salgılar. Bu madde vücudunuzu ve beyninizi her şeyle baş edebilecek güçte olduğuna ikna eder.

Çocuk yaşta olmasına karşın Libby, dünyada kitabı basılan en genç insan değil. Rekor, 1964'te, dört yaşındayken 'How The World Began' (Dünya Nasıl Başladı) adlı kitabı basılan ve Guinness'e giren ABD'li bir kıza ait.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.12.2005
296
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.