Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocukta yaramazlık zeka göstergesi

Çocukta yaramazlık zeka göstergesi

Ebeveynlerin çocuklarının yaramazlıklara sert tepki göstermesinin, çocukların yaratıcılıklarının körelmesine neden olabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hasan Yılmaz, ebeveynlerin çocuk yetiştirirken en büyük şikayetlerinin, genellikle çocuklarının çeşitli konularda yapılan yaramazlıkları olduğunu ifade etti. Çocukların kendileri değil, yaramazlıkları hedef alınarak sorunların çözülebileceğini dile getiren Yılmaz, ancak her yaramazlığın altında çocuklar için özel nedenler yatabileceği düşünülerek dikkatli değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti. Çocukların, doğrudan söyleme yerine, yaptıkları davranışlarla anne ve babalara çeşitli mesajlar verdiğini anlatan Yılmaz, ebeveynlerin bu mesajları doğru bir şekilde algılamasının çok önemli olduğunu vurguladı.


HER YARAMAZLIĞIN ALTINDA BİR GERÇEK VAR
Yaramazlıkların kendisini yalnız ve ilgisiz hisseden bir çocuğun dikkat çekme yöntemi olabildiği gibi, çocukların hareket etme, enerjisini boşaltma ya da çeşitli yeteneklerini göstermesinin bir aracı olabileceğini kaydeden Yılmaz, ´´Bazı yaramazlıklar zeka ürünüdür. Düşünülmüş, tasarlanmıştır. Yetişkinlerin yaramazlıklara sağlıksız ve sert tepki göstermesi, çocukların yaratıcılığını köreltebilir´´ dedi. Anne-babaların yaramazlık olarak değerlendirdiği hareketlerin, aslında çocuklara onları tanıma ve yeteneklerini çözme anlamında önemli birer fırsat olduğunu vurgulayan Yılmaz, yetişkinlerin bu yaramazlıklara kızmak yerine hangi yeteneğin habercisi olduğunu anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.

ŞAKALAR PARLAK ZEKAYA İŞARET
Yaramazlık olarak algılanabilecek davranışların bastırılmasının çocukların gelişimine olumsuz etki edebileceğini belirten Yılmaz, bazı yaramazlıkların çocuğun ihtiyacını gidermesi anlamına geldiğinin de unutulmaması gerektiğini söyledi. Evde ve gittiği yerlerde her şeyi karıştıran, kırıp döken çocukların araştırmacı ve meraklı bir yapıya sahip olma olasılığının yüksek olduğunu anlatan Yılmaz, büyük incelikle hazırlanmış ve planlanmış şakaların da parlak bir zekanın sonucu olabileceğinin düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
(AA)
218
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.