Magazin

"Çocukluk tarih oluyor"

"Çocukluk tarih oluyor"

Pop şarkıcılarının seksi imajı yüzünden çocuklar giderek daha erken büyüme baskısı içine giriyor. Bu durum çocukluğun masumiyetini ortadan kaldırıyor.

Britanya Profesyonel Öğretmenler Birliği Başkanı Jim O'Neill, Britney Spears, Kylie Minogue gibi gençlerin ve çocukların sevgilisi haline gelen pop şarkıcılarının seksi imajının çocukluğun masumiyetini ortadan kaldırdığını söyledi. "Kylie Minogue iyi bir şarkıcı olabilir ama sesini duymaktan çok poposunu gördüğümüz biri" diyen O'Neill, Britney Spears için ise, "O, genç kızlar için bir ideal olarak ortaya çıkmıştı. Ancak başlangıçtaki o masum imajı artık yok oldu" dedi.

Kendileri gibi olamıyorlar
Küçük kızların bu görüntülere özenerek minicik eteklerle okula gittiğini ve ergenlik çağındaki gençler gibi giyindiğini söyleyen O'Neill, pop yıldızlarını kendilerini pazarlama yollarından dolayı suçladı.

Birliğin yıllık konferansında konuşan O'Neill, çocukların kendileri gibi olma hakkının, agresif tüketici ve medya kültürü yüzünden ellerinden alındığını söyledi. "Günümüzde çocuklar büyük baskı altında. Çocuklarımız etraflarındaki politikalar tarafından daha çabuk büyümeye neredeyse zorlanıyor. Başarılı olmak, rahat olmak, modaya uymak, her şeye, özellikle de günün popüler markasına hemen sahip olmak baskıları yaşıyorlar" diyen başkan O'Neill, sürekli sınavlar ve testlerle de uğraşmak zorunda kalan çocukların, çocukluk çağını yaşayamadığını belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 31.07.2003
253
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.