Magazin

Çocuklarınızın karne hediyesi 'sevgi' olsun

Çocuklarınızın karne hediyesi 'sevgi' olsun

Çocuklar bugün karne alıyor. Psikologlar anne babaları uyardı: Karnesi nasıl olursa olsun, çocuklarınıza kabul edici bir sevgiyle yaklaşın, konuşun, ceza vermeyin, aşağılamayın.

Birçok çocuk bugün alacakları yarıyıl karnesi nedeniyle heyecan, korku ve telaş duygusunu günler öncesinden yaşamaya başladı.

Bu eğitim dönemini sorumluluk ve gerekliliklerini yerine getirerek geçiren öğrenciler tatili düşünerek sevinirlerken, birçok çocuk karnesi yüzünden başına neler geleceğini düşünüp ciddi endişeler yaşıyor.

Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Psikolog Dr. Ayla Dönmez, karne günü üzücü olayların yaşanmaması için çocukla karnesi hakkında mutlaka konuşulması gerektiğini belirtti. Dönmez, "Onlara ne kadar değer verdiğimizi, onları incitmekten ve umutsuzluğa itmekten kaçınarak anlatalım" dedi.

"Çocuklara olumsuz bulduğumuz davranışlar yerine olumlu bulduğumuz ve beğendiğimiz yönlerini vurgulamak daha çok işe yarayacaktır" diyen Dönmez, şu uyarılarda bulundu: "Aynı zamanda onu dinlemek, anlamaya çalışmak, ne söylediğinden, nasıl söylediğine eğilmekten çok ne anlatmaya çalıştığı ve ne hissettiğini anlamaya çalışmak önemlidir. En önemlisi, her durumda yanlarında olduğunuzu ve onları sevgiyle benimseyeceğinizi bilmemeleridir. Kabul çok önemlidir."

'Cezadan uzak durun'
Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi, ailelerin her yıl karne dönemlerinde yaşanan üzücü tablolardan uzak durmaları konusunda aileleri uyardı. Uzmanlara göre, kırık notu olmayan bir karne de, düşük not görülen karne de mutlaka desteklenmeli. Kötü karne herkesten önce çocuğu üzer ve utandırır. Bu nedenle anne babaların çocuğu cezalandırmasına gerek yok.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 06.01.2006
272
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.