Magazin

Çocuklarınızı TV'de şiddetten sakının!

Çocuklarınızı TV'de şiddetten sakının!

ABD'de yapılan bir araştırma, çocukluğunda televizyonda şiddet izleyenlerin yetişkinliklerinde saldırgan olduklarını ortaya koydu.

Michigan Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü psikologlarınca yapılan araştırmada, 6-9 yaşlarında şiddet içeren programlar izleyen kız ve erkek çocuklarının 20'li yaşlarda dahi eşlerine karşı şiddet uyguladıkları ya da suç işledikleri ortaya çıktı.

Çocukluk dönemleri 70'lerin sonuna denk gelen 329 yetişkinin konu olduğu araştırmada, aralarında Türkiye'de de gösterilen ''6 milyon dolarlık adam'' ve çizgi film ''Roadrunner''ın da bulunduğu şiddet içeren dizileri izleyen bu çocukların, yetişkinliklerinde bu dizileri izlemeyenlere oranla iki kat saldırgan oldukları belirlendi.

Şiddet dolu programlar izleyen erkeklerin yüzde 20'sinin bir tartışma anında eşlerini itip kaktıkları ya da darp ettikleri, kadınların yüzde 20'sinin de eşlerinin başına bir cisim attıkları tespit edildi. Söz konusu programları izlemeyenlerde bu oranın yüzde 10 olduğu belirtildi.

Çocukluklarında şiddet izleyenlerin ayrıca daha çok kavgaya karıştıkları, trafik ve adli suç işledikleri belirlendi. Bilim adamları, araştırma sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını, ancakkadınların da erkekler kadar çocukluklarında izledikleri şiddet programlarından etkilendiğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirttiler.

Çocukların özellikle ''karizmatik bir kahramanın'' saldırgan tutumundan etkilendiğini belirten psikologlar, anne ve babalara, 2-9 yaş arası ve buluğ çağı öncesi çocuklarını şiddet içeren TV programlarından mümkün olduğunca uzak tutmalarını öneriyor.
(AA)
Yayın tarihi: 10.03.2003
320
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.