Magazin

Çocukların gözü parada ve şöhrette

Çocukların gözü parada ve şöhrette

İngiltere'de 10 yaşın altındaki çocukların en büyük hayali ünlü ve zengin olmak.

Luton First adlı kurumun yaptığı araştırma, İngiliz çocuklarının daha şimdiden şöhret sahibi bir zengin olmayı hayal ettiğini gösterdi.

'En güzel şey zenginlik'
Çocuklar "dünyada en güzel şeyin" zenginlik olduğunu düşünse de zenginliğin boyutları çocuktan çocuğa değişiyor. Öyle ki, zenginlik kimisi için sadece 460, kimisi içinse 200 milyon sterlin demek...

Şöhret ikinci sırada geliyor. "Tanrının dünyanın en meşhur insanı" olduğunu düşünen çocuklar, ikinci sıraya İngiliz futbolunun yıldız golcüsü Wayne Rooney'yi koyuyor.

Şöhretler sıralamasında İsa peygamberi üçüncü, futbolcu David Beckham'ı 4, Kraliçe Elizabeth'i 5. sırada sayan çocuklar, Harry Potter'a 6. sırayı veriyor.

En kötü şey sarhoşluk
10 yaşından küçük 2500 çocuk arasında yapılan nabız yoklaması, çocuklar için "en kötü şeyin" sarhoşluk olduğunu gösterdi. "Kötüler" klasmanında ilk sırayı sarhoşlar alırken, sigara 2, çöp 3, duvar yazıları 4, savaş 5. sırada geliyor.

Yalana düşmanlar
Araştırmaya göre, çocuklar dünyayı yönetseler, ilk iş olarak yalanı yasaklayacak. Yasaklar listesinin ikinci sırasında sarhoşluk, üçüncü sırasında kavga ve cinayetler geliyor. Çocukların yapmak istediği bir şey de okul tatillerini uzatmak, bir de hiç ölmeyecek ev hayvanları yaratmak...
Yayın tarihi: 19.12.2005
197
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.