Magazin

Çocukların gözdesi savaş oyuncakları

Çocukların gözdesi savaş oyuncakları

ABD-Irak savaşı çocukları birçok yönden etkilerken, çocuklar, savaş oyuncaklarına daha fazla ilgi göstermeye başladı. Ancak çocukların savaş oyuncaklarına ilgi göstermesi, ilerleyen yaşlarda hırçın ve uyumsuz olmalarına neden olabiliyor.

Tahtakale Çocuk Oyuncakları Satış Mağazası yetkilileri, özellikle 4-12 yaş grubundaki çocukların savaşın başladığı günden itibaren, savaş figürleri olan oyuncuklara daha fazla ilgi göstermeye başladığını söyledi. Çocukların, en çok uçak, tank, makineli tüfek, tabanca gibi oyuncaklara merak sardığını, özel yapılmış asker figürlerine daha fazla ilgi gösterdiğini belirten yetkililer, satışların savaş öncesi satışlara göre yüzde 80 oranında arttığını belirttiler.

"Hırçınlık ve uyumsuzluğa neden olabilir"
Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi uzmanları da savaşın etkisinde kalan çocuklara çok fazla televizyon seyrettirilmemesi gerektiğini bildirdiler. Çocukların, haber programlarıyla yetişkinler gibi yakından ilgilendiğini, anlamakta güçlük çekse bile televizyonda gördükleri savaş malzemelerinin etkisinde kalabildiklerini belirten yetkililer, şunları söyledi: "Aslında çocukların yaşadıkları duygular, doğal duygulardır. Dünyada doğal olaylar kadar, savaş gibi insan eliyle oluşturulan felaketler de insanların, dolayısıyla çocukların güvenliğini derinden sarsıyor. Çocukların savaş oyuncaklarına ilgi göstermesi, ilerleyen yaşlarda hırçın ve uyumsuz olmalarına neden olabilir."
Yayın tarihi: 25.03.2003
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.