Magazin

Çocukların geleceğinde şiddet tehlikesi

Çocukların geleceğinde şiddet tehlikesi

Şiddete maruz kalarak ya da tanıklık ederek yetişen çocukların, büyüdüklerinde kendi evlerinde de şiddet uygulama ya da şiddet kurbanı olma olasılıklarının daha çok olduğu bildirildi.

New York Üniversitesi`nden araştırmacılar Dr. Richard E. Heyman ile Amy M. Smith Slep, 1985 Ulusal Aile Şiddet Araştırması`nda yer alan 6 bin ve erkekle ilgili verileri incelediler. İncelenen kadın ve erkeklerin yüzde 80`inin evli olduğu, diğerlerinin de dul, boşanmış ya da evlilik dışı ilişki içinde bulunduğu bildirildi.

Araştırmada yer alanlara anne-babaları arasında fiziki şiddete tanıklık edip etmedikleri ya da anne-babalarından kendilerine yönelik şiddet görüp görmedikleri soruldu. Bu kişilere, ayrıca kendilerinin şiddet hareketlerinde bulunup bulunmadıkları sorusu yöneltildi.

Araştırma sonucunda, çocukken aile şiddetine maruz kalanların yetişkin olduklarında da şiddette başvurdukları ya da şiddet kurbanı oldukları, böylece bir "şiddet döngüsü"nün ortaya çıktığı saptandı.

Journal of Marriage and Family`de yayımlanan araştırmada, şiddet döngüsünde cinsiyetin de rol oynadığı belirtildi. Anne-baba arasında şiddete tanık olan ve kendisi de aile şiddetine maruz kalan kadınların, bu şiddet türünden yalnızca birini yaşayanlara oranla, kendi eşlerine ya da çocuklarına şiddet uygulama olasılıklarının iki kat fazla olduğu saptandı.

Erkeklerde ise, erkeğin karısına ve çocuklarına uyguladığı şiddetin çocukken kendisinin maruz kaldığı şiddetle bağlantılı olmaklabirlikte, çocukken yalnızca tek bir tür şidette maruz kalmasının, gelecekte şiddet uygulama olasılığını azaltmadığı belirlendi.

Diğer taraftan, çocukken birçok türde şiddete maruz kalan erkeklerin, ileride eşlerinin şiddetine maruz kalma olasılıklarının arttığı ortaya çıktı. Kadınlarda da annenin her şiddeti kız çocuğunun ileride eşinin şiddetinin kurbanı olması olasılığını yüzde 35 oranında artırıyor.

Erkeklerin babasının davranışından daha çok etkilendiği belirtilen araştırmada, babasının annesine her saldırısının, erkeğin ileride çocuğuna ve eşine şiddet uygulaması olasılığını yüzde 13 ve yüzde 8 oranlarında artırdığı belirlendi.

Araştırmacılar, aile şiddeti döngüsüyle ilgili verilere karşın, çocukluğunda şiddetle karşılaşan birçok kişinin de yetişkinliklerinde şiddet kurbanı ya da uygulaycısı olmadıklarını vurguladılar.
Yayın tarihi: 03.12.2002
180
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.