Magazin

Çocukların eline bomba mı veriyoruz?

Çocukların eline bomba mı veriyoruz?

Çocukların en büyük tutkularından biri olan uçan balonların, helyum yerine ucuz olduğu için "yanıcı ve parlayıcı" özelliği bulunan hidrojen gazıyla doldurulmasının tehlike oluşturduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ulviye Özer, son olarak MHP`nin mitinginde onlarca insanın yaralanmasına neden olan balon patlamasının, bu balonların hidrojen gazıyla dolu olmalarından kaynaklandığını savundu.

Özer, basında balonların helyum gazıyla doldurulduğuna ilişkin haberler yer aldığına da dikkati çekerek, bilinenin aksine helyum gazının kesinlikle yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı özelliği bulunmadığını belirtti.

Balon ticareti yapan kişilerin, pahalı olduğu için helyumu tercih etmeyerek, çok daha ucuz olan hidrojen gazı kullandıklarını ve bunun da sık sık üzücü olaylara neden olduğunu anlatan Ulviye Özer, şunları söyledi:

"Hidrojene göre çok pahalı bir gaz olan helyumun en belirgin özelliği yanıcı olmamasıdır. Balonlar, helyumla doldurulmuş olsa bu tür üzücü olaylar meydana gelmez. Hidrojen ise tam tersine, kolay bulunan, ucuz, yanıcı, parlayıcı özelliği olan bir gazdır. Hidrojen yanarken çok fazla enerji üretir ve daha çok endüstride kullanılır. Uçan balonlar, helyum yerine ucuz olduğu için yanıcı ve parlayıcı özelliği olan hidrojen gazı ile dolduruluyor. Türkiye`de balon denetimi olmadığı için de çok tehlikeli olabilecek uçan balonları, kendi elimizle çocuklarımıza veriyoruz."

Prof. Dr. Ulviye Özer, balonun içindeki gazın cinsinin anlaşılmasının mümkün olmayacağına da dikkati çekerek, uçan balon yerine havayla doldurulan normal balonların tercih edilmesini önerdi.
(aa)
Yayın tarihi: 26.10.2002
220
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.