Magazin

Çocukların cinselliğini önemseyin

Çocukların cinselliğini önemseyin

Artık çocuklar "leylek" hikayesine inanmıyor. Çocukların cinsellikle ilgili sorularına her yaş grubuna göre değişen açık ve doğru cevaplar vermek gerekiyor.

Psikolog Jülide Sevim, "Anne Bu Ne?" kitabıyla çocuk cinselliği hakkında anne-babalara bilgiler veriyor, öneriler sunuyor.

Remzi Yayınevi`nden çıkan kitapta Sevim, çocuklukta yaşanan cinsel deneyimlerin yetişkin yaşama yansımaları olduğunu ifade ederek, kitabında, çocukların da insan ve cinselliğin de bunun bir parçası olduğunu unutmamak gerektiğine işaret ediyor.

Kitapta, cinselliğin bebeklikte başladığı vurgulanarak, ancak bebeklerin davranışlarının, üremeye ve cinsel haz almaya değil, daha çok vücutlarını tanımaya yönelik olduğu ifade ediliyor.

Anne-babalara öneriler

Sevim, anne-babaların cinselliği anlatırken zaman zaman zorlandıklarına dikkati çekerek, çocuklarla kolay iletişim kurmanın yollarını şöyle sıralıyor:

-Çocuğunuzun normal gelişimi ve karşı cinsle ilişkisinin sağlıklılığı ve uyumluluğu adına verilen bilgilerin doğru ve açık olması gerekir,

-Çocuğunuzun sorularını net cevaplandırın,

-Cinsellikle ilgili bir soruyla karşılaştığınızda, duymazlıktan gelmeyin ve ertelemeye çalışmayın,

-Çocuğunuzun sorusu aynı bile olsa, cevap yaştan yaşa farklılaşır.Hazır olunmayan bilginin, zarar verici olduğunu unutmayın,

-Çocuğunuz bir şeyin "Güzel mi?, Çirkin mi?, Yanlış mı?" olduğuna, sizin söylediklerinizden yola çıkarak karar verir. Kullandığınız sözcüklere çok dikkat edin,

-Çocuğunuzla konuşmalarınızda, cinsel organların gerçek adlarını kullanmaya dikkat edin, uydurma, sevimli göstermeye çalışan adlar takmaya çalışmayın,

-Çocukların gelişimde, anne ve babaların sorumlulukları eşittir. Ebeveynin yalnızca kendi cinsinden olan çocuğuyla konuşup, karşı cinsten çocuğuyla konuşmaktan kaçınması doğru değildir,

-Çocuğa verilecek bilgiler konusunda eşler aynı fikri paylaşmalıdır.

Sorulara hazırlıklı olun

Çocukların cinsellikle ilgili anne-babalarına ilginç sorular yöneltebileceklerine işaret eden Sevim, yaş gruplarına göre farklılaşan soru tipleri hakkında da bilgi veriyor.

Buna göre, 2-4 yaş arasındaki çocuk, kendi bedeninin ve diğer insanların bedenlerinin farkına varmaya ve aradaki farklar üzerinde durmaya başlıyor. Anne-babaların, "Ben doğmadan önce neredeydim?", "Ben nasıl büyüdüm, ne yedim?", "Nereden doğdum senin vücudunda görebilir miyim?", "Benim de çocuğum olacak mı?" ve "Ben doğarken canın acıdı mı?" gibi sorulara hazırlıklı olması gerekiyor.

Erkekler neden doğum yapmazlar?

5-8 yaş grubu ise bedenlerine olan ilgilerini, büyük ölçüde oyunlarla gideriyor. Bu yaş grubundaki çocuklar sıklıkla "Neden erkekler doğum yapmazlar?", "Bebek nasıl oluşur, annenin içine girer?", "Anne, ben sana göbeğimden bağlı mıyım?" şeklinde sorular yöneltiyor.

Çocuklar, 9-14 yaşına geldiklerinde fiziksel olarak olgunlaşmakla birlikte duygusal açıdan çocuksu özelliklerini korumaya devam ediyorlar.

Anne-babaların bu dönemde sık sık "Ona çocuk gibi mi, yoksa yetişkin gibi mi davranayım ikilemi" yaşadıklarına işaret ediliyor.

Bu yaştaki çocukların anne-babalara yöneltebileceği sorular ise şöyle:

"Regl görmek ne demektir?", "Regl kaç gün sürer?", "Anne-babalar isterlerse kız, isterlerse erkek çocuk doğurabilirler mi?", "Bebek annenin içinde ne kadar kalır?", "Erkekler neden doğum yapmazlar?".

Sevim, kitabında bu sorulara uygun cevaplara da yer veriyor.
Yayın tarihi: 23.03.2002
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.