Magazin

Çocukların ağzına biber sürme tartışması

Çocukların ağzına biber sürme tartışması

ABD kamuoyu, 'yaramazlık yapan ya da yalan söyleyen çocukların ağzına biber sürülmeli mi' sorusunu da tartışıyor.

ABD kamuoyu, başkanlık seçimleri, Irak savaşı, terörizm ve benzeri konuların yanı sıra 'yaramazlık yapan ya da yalan söyleyen çocukların ağzına biber sürülmeli mi' sorusunu da tartışıyor.

'Çocukların ağzına biber sürülmesi' konusunda, ciddiyetiyle bilinen The Washington Post gazetesinde bile bu ay başlarında bir makale yayımlandı. ABC News televizyonu da konuya geniş bir yer ayırdı. 8 bin kişinin oy kullandığı bir de anket yapan ABC News'ün bilimsel olmayan anketinin sonuçlarına göre, ABD'lilerin yüzde 35'i biber sürmeyi kabul edilebilir bir disiplin yöntemi olarak görürken, yüzde 65'i kabul edilmez buluyor.

TV yıldızından biber önerisi
1980'lerde 'Facts of Life' isimli bir TV dizisinde rol alan üç çocuk annesi Lisa Whelchel ise 'Yaratıcı Düzeltme: Günlük Disiplin İçin Sıradışı Fikirler' adlı kitabında 'ağza biber sürmeyi' bir disiplin yöntemi olarak savunuyor.

Ancak Whelchel, biber sürmeye diğer disiplin metotlarının işe yaramadığı durumlarda başvurulmasını öneriyor. Whelchel, ağzına biber sürülen çocuğun bunu bir daha unutmadığını ve ileride ağzına biber sürülmesine sebep olan yanlış davranışları yapmaktan kaçındığını söylüyor.

'Sevgi dolu elden bir miktar acı'
Çocukların ağzına biber sürülmesi uygulamasına tamamen karşı çıkan Boston'dan aile terapisti Carleton Kendrick ise, 'sağlıklı bir çocuğun disipline edilmesinde acıya, aşağılamaya ve korkutmaya yer yoktur' görüşünü savunuyor.

Kendrick'in aksine Whelchel, "Çocuklarımın gerçek hayatta çok daha büyük acılarla karşılaşmaları yerine benim sevgi dolu elimden bir miktar acı çekmelerini tercih ederim" diyerek savunduğu tavrın doğruluğunda ısrar ediyor.

Virginia'da suç sayılıyor
ABD'nin Michigan ve Georgia eyaletlerinde kreşlerde çocukların disipline edilmesi için ağza biber sürüldüğünün anlaşılması üzerine soruşturma açıldı. Virginia gibi bazı eyaletlerdeyse bu uygulama çocuğa kötü muamelede bulunma suçuna giriyor.
Yayın tarihi: 25.08.2004
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.