Magazin

Çocukları uyuşturucudan korumanın 10 yolu

Çocukları uyuşturucudan korumanın 10 yolu

Çocukları bağımlılık yapıcı maddelerden ve uyuşturucudan korumanın 10 temel ilkesi...

Bağımlılık yapıcı madde kullanımının giderek yaygınlaştığı dünyada, çocukları bu maddelerden korumanın bazı temel ilkeleri bulunuyor.

Psikiyatrist Doç. Dr. Kültegin Ögel bağımlılık yapan madde kullanımından gençleri korumak için ebeveynlere önemli görevler düştüğünü bildirdi.

Madde kullanımının sıklıkla 12-13 yaş civarında başladığına dikkat çeken Ogel, madde kullanımı konusunda insan yaşamı boyunca bazı riskli dönemler olduğunu kaydetti. Ogel, bu riskli dönemleri şöyle sıraladı:

"Bunların başlıcası gencin bir gelişimsel dönemden diğerine geçtiği zamandır. En önemli geçiş dönemi çocuğun ailenin güvenli ortamından çıkarak okula başladığı dönemdir.

İlköğretimden liseye geçiş çocuk için sosyal bir meydan okumadır. Yüksek öğremine geçiş ise genç için hem sosyal hem de psikolojik bir meydan okumadır. Artık genç geleceğini kurmak ve oluşturmak gibi ciddi bir sorunla karşı karşıyadır. Bu dönemde madde kullanımı onun için bir kaçış olabilir.

Evlilik ya da iş hayatına başlangıç yine riskli dönemlerdir. Bir başka riskli dönem ise ayrılık, okul değişimi gibi stres dolu yaşam olaylarının yaşandığı zamanlardır."

Ogel, her geçiş döneminin özel riskler içermesi nedeniyle madde kullanımının önlenmesinde bir program geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Ogel, çocukları maddelerden uzak tutmak için 10 temel ilkeyi şöyle sıraladı:

- Çocuğunuzla sigara, alkol ve diğer maddelerin zararları hakkında konuşun.

- Onu dinlemeyi öğrenin.

- Kendini iyi hissetmesini sağlayın. (Çocuklar ebeveynlerinin kendileri hakkında olumlu düşüncelerinden çok etkilenirler. Aynı zamanda ona sevildiğini, sizlerin onu sevdiğini gösterin)

- Güçlü değerleri olmasına ve bunlara sahip çıkmasını öğretin. (Sahip olduğu değerlere sahip çıkmasını bilmelidir. Başka arkadaşlarının ona madde kullanması için yaptığı baskı ve ısrarlara karşı gelebilmeli, doğru bildiğini savunabilmelidir)

- Ona iyi bir örnek olun.

- Ona ısrarlar ile başa çıkmasını öğretin. (Saygılı, efendi, nazik yetiştirilen çocuklar kendilerine yapılan ısrarlara karşı çıkamayabilir. Bu nedenle ona doğru bildiklerini savunmasını öğretin. Ona özgürlüğü ve bireyselilği de öğretmelisiniz)

- Aile kurallarınızı oluşturun. (Sigara, alkol ve diğer maddelerin kullanımına ilişkin aile içi kurallar koyun. Eğer bu kurallara karşı gelirse sonuçları hakkında onu bilgilendirin ve koyduğunuz kurallara sahip çıkın)

- Sağlıklı ve yaratıcı etkinliklere katılmak için onu cesaretlendirin. (Hobiler, okul etkinlikleri, spor gibi etkinlikler çocuğunuzu madde kullanımından uzaklaştıracaktır)

- Diğer ebeveynlerle birlik oluşturun. (Çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerini tanıyın ve çocuklarınızın sağlıklı gelişmesi için güçbirliği yapın)

- Bir sorunla karşılaştığınız zaman ne yapacağınızı önceden belirleyin."
Yayın tarihi: 14.10.2001
517
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.