Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocukları en çok anneler ihmal ediyor

Çocukları en çok anneler ihmal ediyor

Çocuklara yönelik şiddet ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmeye başladı. Araştırmalara göre, Türkiye'deki çocukların yüzde 40 gibi önemli bir bölümü ebeveynleri tarafından şiddete maruz kalıyor. Ancak sanılanın aksine anneler bababalara göre daha fazla şiddet uyguluyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Araştırma Görevlisi Dr. Ercüment Beyhun'un "Çocuk İstismarı" konulu araştırması, Hacettepe Üniversitesi'nin Toplum Hekimliği Bülteni'nde yayımlandı. Beyhun'un araştırmasına göre, halk sağlığı açısından bakıldığında; çocuk yaş grubunda hastalıklara bağlı ölümler azalırken kazalar ve şiddete bağlı ölümlerin arttığı görülüyor. Şiddete maruz kalma ve şiddet eylemi içinde olma oranlarının artması şiddetin ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü de şiddeti ve şiddetin önlenmesini bir halk sağlığı sorunu olarak belirtiyor ve çocuklara uygulanan şiddet ile ilgili risk faktörlerini şöyle sıralıyor:

"Ebeveynlerin genç yaşta olması, ayrı yaşıyor olmaları, çocuğun istenmeyen bir gebelik sonrası doğmuş olması, ebeveynlerin de geçmiş yaşantılarında şiddete maruz kalmış olmaları, anneye yetersiz doğum öncesi bakım verilmiş olması, ailede bir bireyin fiziksel veya ruhsal hastalığının olması, ebeveynler arası ilişkilerde sorun olması, ailenin kalabalık olması, ailenin sosyoekonomik düzeyinin düşük olması, çocuğun engelli olması."

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun araştırması da 7-14 yaş grubundaki çocukların yaklaşık yüzde 40'ının ebeveynleri tarafından şiddete maruz kaldığını ortaya koyuyor. Aynı araştırma, annelerin babalara göre çocuklara daha fazla şiddet uyguladığını gösteriyor. Araştırmaya katılan 14 yaşından büyüklerin yüzde 8.5'i sık sık, yüzde 31.2'si ise arada bir aileleri tarafından dövüldüğünü bildirdi. Ayrıca, erkek çocukların, kız çocuklara göre fiziksel şiddete daha fazla maruz kaldıkları da ortaya çıktı. Türkiye'de ailelerin yüzde 43'ünde fiziksel şiddet, yüzde 53'ünde sözlü şiddet ve yüzde 46'sında çocuklara yönelik fiziksel şiddet izleniyor.

Çocuklara uygulanan şiddet, yaralanmalar, yanıklar, kırıklar, zehirlenmeler, asfiksi, santral sinir sistemi hastalıkları, istenmeyen gebelikler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, AIDS, üremeye yaşamını etkileyen hastalıklar, zayıf benlik algısı, hiperaktivite, kendine zarar verme davranışları, zayıf insan ilişkileri, utanma ve suçluluk duygusu, okul başarısında düşme, depresyon, anksiyete, alkol ve/veya ilaç suistimali gibi oldukça yıkıcı sonuçlara neden oluyor. Cinayetler, intiharlar, düşükler ve bebek ölümleri çocuklara yönelen şiddetin ölümcül sonuçlarını oluşturuyor.

Aileye verilecek eğitim şiddetin önlenmesinde en önemli araçlardan birini oluşturuyor. Ayrıca şiddetin tanısı, yetkili makamlara bildirimi, çocukların tedavisi, koruma yaklaşımlarının uygulanması açısından doktorlara çok önemli görevler düşüyor. Bu noktada çocuklarla ilgilenen bütün doktorların dikkat etmesi gereken bazı konular bulunuyor.

Eğer doktora getirilen bir çocukta mantıklı olarak açıklanamayan ve tekrar eden kazalar, çürükler, yanıklar, kemer veya elektrik teli gibi bazı cisimlerin şeklini andıran yaralar, çocuk ve aile arasında öyküyü aktarmada farklılıklar, aile tarafından olaya getirilen mantıksız açıklamalar, çocukta korku dolu davranışlar, aşırı sinirlilik veya aşırı sessiz ve çekingen davranışlar, ailesiyle veya erişkinlerle temas kurmaktan utanma ve çekinme, eve gitmekten korkma gibi durumlar gözleniyorsa çocuğa yönelik şiddetten kuşkulanılması gerekiyor.

Cinsel istismarın da, doktorlar tarafından özenle araştırılması gerekiyor. Doktora getirilen çocukta oturma ve yürümede zorluk, kanlı veya lekeli iç çamaşırı, genital ve rektal bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, akıntı, yaralanmalar varsa cinsel istismarın ciddi olarak düşünülmesi gerekiyor. Ayrıca, çocukta aşırı ağlama, üzüntü, kendini sosyal olarak geri çekme ve yaşına uygun olmayan cinsel öğeler içeren oyunlar oynama gibi durumlar izleniyorsa çocuğa yönelik şiddetten şüphelenilmesi gerekiyor.

ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?
Çocuk istismarı "çocukların başta anne ve babaları olmak üzere, bakmakla yükümlü kimseler ve diğer yetişkinler tarafından fiziksel, duygusal, zihinsel veya cinsel gelişimlerini engelleyen ya da beden veya ruh sağlığına zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karşı karşıya bırakılması" olarak tanımlanıyor. İstismar türleri ise, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar şeklinde sıralanıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 04.04.2003
198
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.