Magazin

Çocuklardan özel bir dil

Çocuklardan özel bir dil

Nikaragua'da bir grup duyma engelli çocuğun kendi kendilerine yepyeni bir işaret dili geliştirdiği belirlendi.

Bilim adamları, yeni bir dilin sıfırdan oluşumuna ilk kez tanıklık ettiklerini bunun dillerin oluşumuyla ilgili önemli ipuçları verecek bir gelişme olduğunu söyledi. Uzmanlar dilin gelişiminin 30 yıldan fazla aldığını açıkladı. 1970'lerin sonuna dek Nikaragua'da duyma özürlüler için okul bulunmuyor, bu kişiler çoğunlukla toplumdan yalıtılmış bir hayat sürdürüyordu. Bu durum 1981 yılında duyma engellilerin de kabul edildiği ilk mesleki eğitim okulu açılmasıyla değişti. Okulda bu öğrencilere özel olarak işaret dili öğretilmese de öğrencilerin kendi aralarında mimiklerini kullanarak bir dil geliştirmeye başladığı fark edildi.

Önceleri sadece pandomim benzeri, doğayı ve yüzleri taklit eden hareketlerden olan dil, daha sonra gelen nesiller tarafından mimiklerin işarete aktarılmasıyla gelişti.

Mimikler ve jestler
Dilbilim uzmanları, 'Nikaragua İşaret Dili' (NSL) adı verilen dilin dünyadaki diğer dillerde olan çoğu özelliği taşıdığını açıkladı. NSL'nin en önemli özelliği iletilmek istenen bilgiyi küçük birimlere ayırması. Uzmanlara göre insanların dilleri geliştirmesindeki anahtar davranış şekli de mimiklerin ve jestlerin daha sonra bir dil yaratabilecek gibi kesilip kalıplara ayrılması.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.09.2004
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.