Magazin

Çocuklarda ishale dikkat

Çocuklarda ishale dikkat

Bol ve temiz su kullanımının, ishal görülme sıklığını yüzde 35-50, sadece sabunla el yıkamanın da yüzde 14-18 oranında azalttığı bildirildi.

Yaz aylarında artış görülen ishal rahatsızlığına ilişkin soruları yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü yetkilileri, akut ishalli hastalıkların, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin ve hastalıklarının önde gelen nedenlerinden biri olduğunu vurguladılar.

Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaşın altındaki çocuklarda yılda 750 milyon ishal vakası görüldüğüne dikkati çeken yetkililer, şunları söylediler: "Her çocuk, yaşamının ilk 2 yılında yılda ortalama 3 veya 4 ishalatağı geçirir ve bunlar her yıl dünya çapında 2 milyondan fazla çocuğun ishale bağlı nedenlerden ölmesine yol açar. Ayrıca, bu üst üste gelen ishal vakaları hem beslenme bozukluğu, hem de büyüme ve gelişme sürecindeki aksamanın da önemli nedenlerindendir. Yine ishal vakaları, çocuk hastanesi veya servislerine yatan hastaların ortalama yüzde 30`unu oluşturur."

Türkiye`de, 1986 yılından bu yana yürütülen İshalli Hastalıkların Kontrolü Programı kapsamında, bebeklik dönemi ölüm hızlarında büyük düşüşler kaydedildiğine işaret eden yetkililer, geçen yıl ishal ölümlerinin yüzde 32`sinin 0-1, yüzde 27`sinin ise 1-4 yaş grubunda gerçekleştiğini kaydettiler.

İSHALDEN KORUNMADA TEMİZLİĞİN ÖNEMİ
"Halk arasında bilindiği şekliyle ishal sırasında veya onu takiben bağırsağı dinlendirmek için çocuğun aç bırakılması hiçbir tıbbi kurala uymamaktadır" diyen yetkililer, sıvı tedavisiyle birlikte ideal yöntemin, çocuğun ishalden önceki beslenme düzenini sürdürmesi, az ve sık yedirilmesi olduğunu bildirdiler. Bol ve temiz su kullanılması ile sabunla el yıkamanın ishalli hastalıklardan korunmada önemli rol oynadığını ifade eden yetkililer, "Bol ve temiz su kullanımının ishal görülme sıklığını yüzde 35-50, sadece sabunla el yıkamanın da yüzde 14-18 oranında azalttığı görülmüştür" diye konuştular.
Yayın tarihi: 10.07.2002
153
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.