Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuklara savaşı anlatırken dikkat

Çocuklara savaşı anlatırken dikkat

Uzmanlar, Irak´a savaş ihtimalinin arttığı şu günlerde, savaşı çocuklara anlatmakta, anne babalara ve öğretmenlere önemli görevler düştüğünü belirtiyor.

Çocukların korkularına doğru yaklaşmanın, yetişkinlerin bile cevaplamakta zorlanacağı sorularına yanıt bulmanın kolay olmadığını kaydeden Alman psikolog Reinhard Tausch, çocuklarla savaş konusunu konuşmanın önemli olduğunu söyledi. Korkular hakkında konuşmanın, korkuların giderilmesinde ilk adım olduğunu kaydeden Tausch, çocuklara savaşın uzakta meydana geldiğini anlatmanın doğru olacağını ifade etti. Çocuklara, insanlar arasında zaman zaman çıkan kavgaların, bazen ülkeler arasında da çıktığının, bunun da savaş olduğunun anlatılabileceğini kaydeden Tausch, çocuklara mümkün olduğunca savaşla ilgili görüntülerin seyrettirilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Savaşı yok saymak doğru değil
Anne babaların davranışlarının da önemli olduğunu ifade eden Tausch, ebeveynlerin korkularını çocuklarına fazla belli etmemeleri gerektiğini, çocukların özellikle yatma vaktinde sükunet ve ilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi. Hem çocuklar, hem de yetişkinler için hareket etmenin rahatlatıcı olduğunu hatırlatan Tausch, ebeveynlerin çocuklarıyla bu dönemde daha fazla sportif oyunlar oynayabileceklerini kaydetti. Öğretmenlerin de öğrencilerle açık açık savaş hakkında konuşması gerektiğini belirten Tausch, "savaşı yok saymanın" doğru olmadığını bildirdi.
172
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.