Magazin

Çocuklara savaş haberlerini izletmeyin

Çocuklara savaş haberlerini izletmeyin

Uzmanlar, televizyonlardan yansıyacak savaş görüntülerinin, çocukların psikolojik yapılarını önemli ölçüde zedeleyeceğini belirterek, ABD'nin Irak'a yönelik başlattığı harekatla birlikte yoğunlaşan savaş görüntü ve haberlerinin, çocukların beyinlerinde kalıcı izler bırakabileceğini söylediler.

Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan da, savaş ve şiddet içerikli televizyon filmleri ile haberlerin, çocuklarda depresif ve sinirli bir ruh halini ortaya koyucu etkenlerin başında geldiğini ifade ederek, "Televizyonlarda savaş ve benzeri şiddet görüntüleri, çocuklarda, katıldığı etkinliklere ilginin azalması veya haz alamama, iştahsızlık, kilo kaybı veya kilo alımı, huzursuz ve hareketsizlik, suçluluk duygusu, uykusuzluk veya uykuya düşkünlük gibi olumsuzluklar yarattığı gözlemlenmektedir. "Ayrıca yatak ıslatma, parmak emme, ani heyecanlanma, anne-babaya aşırı bağlılık gibi durumlar da görülmektedir. Çocuklarında bu özellikleri hisseden ailelerin çocuklarını rahatlatması, güven verme ve sık sık sevgi gösterisinde bulunmaları, çocuğun içinde taşıdığı savaş duygu ve düşüncelerini dışa vurmalarını sağlamaları gerekir" dedi.

"Savaş izlerken çocuğu ihmal etmeyin"
Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 İhsaniye Mahalle Hizmet Odası tarafından, Nedim Öztan İlköğretim Okulu'nda düzenenlen 'Çocuk Psikolojisi' konulu toplantıda konuşan çocuk gelişim uzmanı Emel Baygöl, çocukların, 0-1 yaş çağında temel güven, 0-6 yaşlarında da kişilik kazandıklarını söyledi. Çocukların anneleri kadar babalarına da ihtiyaç duyduklarını belirten Baygöl, "Babalar, ekran başında savaş haberleri izlerken çocuklarını ihmal ettiklerini düşünemiyorlar" dedi.

Kaşık tutamayan eller kalem de tutamıyor
Kendine güven duygusunun her insanın yaşamında çok önemli olduğunu vurgulayan Emel Baygöl şöyle devam etti: "Küçük yaşlarda, kendine güven duygusu gelişmeden büyüyen çocuklar, gerek okul, gerekse iş hayatında başarısız oluyor. Türkiye'de ailelerin aşırı korumacı tutumları yüzünden, çocuklar ne kendi kendine yiyebiliyor, ne de giysilerini giyebiliyor. Kısacası, doğru dürüst kaşık tutamadan büyüyorlar. Oysa kaşık tutamayan eller, kalem de tutamaz. Okul hayatında gerçek hayatla karşı karşıya kaldıkları zaman uyum sağlamakta güçlük çekerler.''

Baygöl, 24 yıllık meslek yaşamında insanların bir yere ait olma, sevilme ve kendisine ihtiyaç duyulma gibi duygularının bütün yaşamlarını etkileyecek güçte olduğuna tanıklık ettiğini anlatan Emel Baygöl, özellikle babaların televizyondaki savaş haberlerini izlerken çocuklarına da zaman ayırmayı ihmal etmemelerini istedi.

Yatkınlık yoksa önemli tahribat olmuyor
Kayseri'de psikiyatrist Dr. Zeynep Pınar, savaşın insanlarda kan, ölüm, yakınlarını kaybetme duygusu yaşattığı, bu durumun da gerilim ve strese neden olduğunu anlattı. Dr. Pınar, "Kişide yatkınlık yoksa, ABD- Irak savaşı insan psikolojisinde önemli tahribat yapmaz ancak kaygı düzeyinin yükselmesi gerginlik ve stres yaratır. İnsanlar, bu tahribattan kurtulmak için çeşitli uğraşlara yönelmeli, kendilerini işlerine vererek savaşı fazla düşünmemeye çalışmalı. Bunun yanında savaşı yokmuş gibi saymak ta doğru değil. Özellikle savaşın etki alanında bulunanlar alabilecekleri her türlü önlemi almalı. Çocuklarını savaşa karşı eğitmeli" dedi.

Uzmanlar ayrıca, bu görüntülerin, çocuklarda saldırganlık, içe kapalılık, sinirlilik, uyku bozukluğu ve suçluluk duygusu gibi olumsuzlukları artırabileceğini, ailelerin özellikle 3-10 yaş grubundaki çocuklara, bu durumu, anlayabilecekleri bir dille anlatmaları gerektiğini söylediler.
Yayın tarihi: 21.03.2003
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.