Magazin

Çocuklara ilacı şeker diye tanıtmayın

Çocuklara ilacı şeker diye tanıtmayın

Türkiye'de çocukların en çok ilaçlarla zehirlendiğine dikkat çeken uzmanlar, çocuklara ilacın şeker olduğunu söylemeyin uyarısında bulunuyor.

Çocukluk çağı zehirlenmelerinin önemli bir kısmının ilaçlardan kaynaklandığı bildiriliyor. Uzmanlara göre, çocuğa ilacın şeker olduğunun söylenmesi, çocuğun yanında ilaç içilmesi çocukların ilaçları ağızlarına almalarında etkili oluyor.

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden Prof. Dr.Serpil Uğur Baysal'ın araştırmalarına göre, çocukluk çağı zehirlenmeleri, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olarak sürüyor ve hastalık ile ölüme yol açıyor.

Zehirlenmelerin çoğu istemsiz olarak evde, sabah ve öğleden sonra geç saatler ile akşam saatlerinde daha çok görülüyor.

Türk ebeveynlerin bilgileri yetersiz

Zehir Danışma Merkezlerine başvuran vakaların yarısını çocuklar oluşturuyor. Çocuklarda zehirlenmelerin yaklaşık üçte ikisi 6 yaşın altında görülüyor. Zehirlenmelere en sık 13 ay-4 yaş grubunda (yüzde 50-64) rastlanıyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de ailelerin çocuk bakımından sorumlu bireylerin tüm kaza ve yaralanmalarda olduğu gibi zehirlenmeleri önleme konusunda bilgileri ve bilinç düzeyleri yetersiz bulunuyor ve bu nedenle çocuklar zehirlenme riski taşıyor.

Genelde en sık rastlanan zehirlenmeler kimyasal maddeler, temizlik maddeleri, kozmetikler, bitkiler, analjezikler, soğuk algınlığı ilaçları ve öksürük kesicilerle oluyor.

Çocuklarda zehirlenmeler ise en çok ilaçlarla oluyor. İlaçları besinler, kimyasal maddeler (ev temizlik ürünleri, petrol ürünleri gibi), pestisitler ve karbon monoksit izliyor.

İlaç zehirlenmeleri Karadeniz Bölgesi'nde toplam zehirlenmelerin yüzde 70'ini oluşturuyor. Bazı bölgelerde ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlarla zehirlenmeler daha çok görülürken, diğer bölgelerde merkezi sinir sistemine etkili ilaçlarla zehirlenmeler daha fazla görülüyor.

Çocuğun yanında ilaç içilmemeli

İlaç zehirlenmeleri arasında soğuk algınlığı ilaçları, öksürük kesiciler, kalp ve damar sistemine etkili ilaçlar, antibiyotikler, vitaminler-mineraller, demir, lokal uygulanan ilaçlar, gastrointestinal sisteme etkili ilaçlar, hormonlar, antihistaminikler yer alıyor.

İlacın kullanıldığı oyunlar; demir gibi şekerle kaplanmış ilaçlar; limon kokulu ev temizlik ürünlerinin kullanımı; bitkilerden çay, mantardan yemek, pizza yapılması; çocuğa ilacın şeker olduğunun söylenmesi; çocuğun yanında ilaç içilmesi çocukların ilaçları, kimyasal maddeleri, bitkileri ağızlarına almalarında etkili oluyor.

İlaç zehirlenmelerinde en sık görülen bulgu bilinç değişikliği olurken bunu kusma, nörolojik belirtiler izliyor. Toksik maddelerin önemli bir kısmı toksidroma (toksik etiyolojili sendrom) yol açıyor.

Uzmanlar, ilaçla zehirlenme vakalarında hastanın mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneriyor.
Yayın tarihi: 26.01.2002
198
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.