Magazin

Çocuklara 'hayır' dememeyi öğretebilirsiniz

Çocuklara 'hayır' dememeyi öğretebilirsiniz

Çocuklarda birinci yaşın sonundan itibaren başlayan her şeye ısrarla "hayır" deme şeklindeki "inatlaşma dönemi"nde ailelerin dikkatli davranması gerekiyor. Uzmanlar, bu dönemi kolayca ve sağlıklı biçimde aşabilmeleri için ailelere, uzlaşmacı bir tavırla çözüm üretmeye çalışmaları, mesajlarını "hayır" yanıtı alınmayacak biçimde iletmeleri, olumsuz cümle kurmaktan kaçınmaları önerilerinde bulunuyor.

Çocuklarda inatlaşma dönemi, birinci yaştan hemen sonra başlıyor. Bazı çocuklarda kısa bir süre yaşanan ve kendini fazlaca hissettirmeyen bu dönem, bazılarında ise çok uzun süreli ve şiddetli olabiliyor. Uzmanlarca normal bir dönem olarak nitelendirilen bu süreç, çocuğun birey olabilmesi ve kendini ifade edebilmesi açısından önem taşıyor. Uzmanlar, bu dönemi kolay ve sağlıklı geçirebilmek için çocukla konuşurken, ondan bir şey yapmasını veya yapmamasını isterken, bir birey olduğunu, kendi kararlarını kendisinin verebildiğini ve yetişkinler gibi onun da direktiflerden hoşlanmadığını unutmamak gerektiğine işaret ediyor.

Uzman Psikolog Şebnem Kartal, ANKA'ya yaptığı açıklamada, ailelerin, çocukların yaşamıyla ilgili kararları kendilerinin verebildiğini düşünmelerini sağlaması gerektiğini vurguladı. Kartal, "`Yemeğini televizyon izlerken mi yemek istersin, yoksa benimle birlikte masada mı yemek istersin' gibi bir mesaj, kararlarına saygı duyulduğunu düşündürecektir. Böyle bir mesajla onu yemeğe davet etmeniz `hayır, yemek yemek istemiyorum' gibi bir yanıt alma olasılığınızı da azaltır" dedi.

Ailelerin çocuklara karşı olumsuz bir tutum içine girmemeleri, olabildiğince az "hayır" demeleri önerisinde bulunan Kartal, "Siz ona ne kadar negatif bir tutumla yaklaşırsanız, o da size o kadar negatif bir tutumla yaklaşacaktır. Siz ona ne kadar çok `hayır' derseniz, o da size o kadar çok `hayır' diyecektir" diye konuştu.
(ANKA)
Yayın tarihi: 21.11.2002
147
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.