Magazin

Çocuklara antibiyotik yerine ağrı kesici

Çocuklara antibiyotik yerine ağrı kesici

Ege Üniversitesi Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Telli, çocuk ve erişkinlerde sıkça görülen soğuk algınlığı hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Soğuk algınlığı tanısı konan hastaların gereksiz yere antibiyotiğe başvurduğunu belirten Dr. Canan Telli, tedavide antibiyotik kullanımının en sık yapılan yanlışlardan biri olduğunu belirterek, "Tedavide antibiyotiklerin yerinin olmadığının bilinmesine rağmen en sık yanlış yapılan klinik durumdur. Kullanılan antibiyotik doğal olarak yarar sağlamadığında, ilacın yetersiz kaldığı düşünülerek daha güçlü ya da uzun süreli antibiyotik alınması ülkemizde çok yaygın yapılan bir hatadır. Bunun yerine ağrı kesici, öksürük giderici, burun açıcı ilaçlar kullanılmalıdır" dedi.

Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Yeşim Babür de, kaşıntılı boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda ve gözlerde yanma, kulaklarda basınç hissi gibi rahatsızlıklarla başlayan soğuk algınlığına karşı bebekler ile yaşlı insanların ve bağışıklık sistemi baskılayan ilaçlar kullananların dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Babür, uzun mesafe uçak seyahatleri, merkezi klima sistemlerinin kullanıldığı yerler, soğuk havayı direkt solumak, stres, ağır çalışma koşulları gibi bağışıklık sistemini zayıflatan durumların hastalıklara yakalanma riskini artırdığına dikkati çekti.
(DHA)
Yayın tarihi: 21.01.2003
239
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.