Magazin

Çocuklar yetersiz besleniyor

Çocuklar yetersiz besleniyor

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de her 5 çocuktan 1'inin yaşına göre kısa, 24-59 aylık çocukların yüzde 20'si bodur. 5 yaşındaki çocukların yaklaşık 4'te 1'inin kronik olarak yetersiz beslenirken, yüzde 8'i ise ciddi şekilde kronik beslenme bozukluğu gösteriyor.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Türkiye'de çocuklardaki beslenme sorunlarını değerlendirdi.

Yaşam kalitesinin arttırılması için varolan ve yaşam kalitesini bozan sağlık sorunlarının en aza indirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Yücecan, "Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temeli çocukluk döneminde atılıyor. Bu nedenle çocukluk çağında verilen eğitim çok önemli. Örgün ve yaygın eğitim programları içerisinde temelbeslenme ve sağlık bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor" dedi.

Ek besine erken başlanıyor
Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de çocuklarını emziren annelerin oranının yüzde 95.2, ortalama emzirme süresinin de 12 ayolduğunu ifade eden Prof. Dr. Yücecan, "Türkiye'de çocuklar, oldukça uzun bir süre emzirilmelerine karşın, ek besine çok erken yaşlarda başlanılmaktadır" diye konuştu.

Anne sütünün önemi
Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmelerinin sağlıklı gelişmeleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevinç Yücecan, buna karşın ilk 4 ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranının yüzde 9.4'te kaldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Yücecan, bununla birlikte doğumdan sonraki ilk bir ay içinde yalnız anne sütü alan bebeklerin oranının da yüzde 14 olduğuna işaret etti.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin yüzde 49'unun daha bir aylıkken ek besin almaya başladıklarını anlatan Prof. Dr. Yücecan, 2-3 aylık bebeklerde ek besin alma oranının yüzde 55'e yükseldiğini belirtti.

Annenin antikorları bebeğe geçiyor
Anne sütünün bebeğin yaşamının ilk aylarında gereksinimi olantüm besinleri içerdiğini vurgulayan Prof. Dr. Yücecan, "Ayrıca annenin antikorları süt aracılığı ile bebeğe geçiyor. Bu da bebeği hastalıklara karşı bağışık hale getiriyor" diye konuştu. Prof. Dr. Yücecan, anne sütü ile beslenmenin ishal ve beslenme bozuklukları sıklığını azalttığını da kaydetti.

5 Çocuktan 1'İ Yaşına göre kısa
Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de her 5 çocuktan 1'inin yaşına göre kısa, 24-59 aylık çocukların yüzde 20'sinin bodur olduğunu belirten Prof. Dr. Yücecan, 5 yaşındaki çocukların yaklaşık 4'te 1'inin kronik olarak yetersiz beslendiğini, yüzde 8'inin ise ciddi şekilde kronik beslenme bozukluğu gösterdiğini ifade etti.

Eğitim ile paralel
Prof. Dr. Yücecan, boyun yaşa göre kısa olmasının özellikle kırsal yerleşim yerlerinde ve Doğu Anadolu'da yaşayan çocuklar ile anneleri eğitimsiz olan çocuklarda yaygın olduğuna dikkat çekti.

Doğum sırası 6 ve daha yukarı olan 3 çocuktan birinin ve doğum sırası 4-5 olan 5 çocuktan birinin de yaşına göre kısa olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yücecan, 2 yıldan daha kısa aralıklarla doğan çocukların yüzde 25'inin bodur, yüzde 12'sinin de ciddi şekilde kronik beslenme yetersizliği olduğunu söyledi.

Ölümlerin başlıca sebebi
Tüm bu göstergelerin bu yaş grubu çocuklarda yetersiz beslenme alışkanlıklarını ve tekrarlayan kronik hastalıkların varlığını yansıttığını belirten Prof. Dr. Yücecan, 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 60'ına da yetersiz beslenmenin neden olduğunu ifade etti.

Okul çağındaki çocukların durumu
Bebek ve çocuklarda büyümeyi, entellektüel ve psikomotor gelişmeyi etkileyen, enfeksiyonlara direnci azaltan, okul başarısını doğrudan etkileyen demir yetersizliği anemisine 0-5 yaş arası çocukların yüzde 50'sinde rastlandığına işaret eden Prof. Dr. Yücecan, okul çağı çocuklarda bu oranın yüzde 30, gebe ve emzikli kadınlarda da yüzde 50 olduğunu kaydetti.

Çocuklarda D vitamini yetersizliği sonucu gelişen raşitizmin gelişmiş ülkelerde alınan önlemlerle hemen hemen görülmez olduğunu belirten Prof. Dr. Yücecan, ülkemizde ise raşitizm görülme sıklığının yüzde 7.9-20 arasında olduğuna dikkat çekti.

İyot yetersizliğinden kaynaklanan guatrın, okul çağı çocuklarda görülme oranının da yüzde 31.8 olduğunu belirten Prof. Dr. Yücecan, okul çağı çocuklarındaki folik asit yetersizliğinin yüzde 23, çinko yetersizliğinin de yüzde 15.7 olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 02.02.2004
191
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.