Magazin

Çocuklar TV'de şiddet meraklısı

Çocuklar TV'de şiddet meraklısı

İlköğretim öğrencilerinin büyük çoğunluğu en çok şiddet içerikli yerli/yabancı dizileri takip ediyor. Çocuklar için hazırlanan programlar, çocuklar tarafından izlenmiyor. Spor programlarına abone olan çocuk, sorunları kavgayla çözmekten yana.

Fırat Üniversitesi menşeili bir araştırmada, ilköğretim öğrencilerinin en çok izledikleri televizyon programlarına göre fiziksel şiddete başvurma ve fiziksel şiddete yaklaşımları incelendi. Araştırma sonucunda, çocuk ve ergenlerde şiddet davranışının artmasındaki en önemli faktörlerden birisi olarak televizyon programları gösterildi. Bu çerçevede çalışmayla, ilköğretim öğrencilerinin izledikleri televizyon programlarına göre fiziksel şiddete başvurma ve karşılaştıkları bazı sorunlarda fiziksel şiddeti çözüm olarak benimseme durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı.

Çalışmaya, Elazığ il merkezinde bulunan tüm sağlık ocağı bölgeleri alındı ve her bölgeden en az üç ilköğretim okulunun 5. ve 8. sınıflarından birer şube seçilerek, yüzde 53'ü erkek, yüzde 47'si kız olmak üzere 2 bin 867 öğrenciye anket uygulandı. Öğrencilerin yaş ortalamaları 12 olarak hesaplandı.

PEMBE DİZİ İZLEYEN ÇOCUK KUZU GİBİ
İlköğretim öğrencilerinin yüzde 22 ile en çok şiddet içerikli yerli/yabancı dizileri izledikleri, yalnızca yüzde 0.4'ünün çocuk programlarını tercih ettiği belirlendi. Fiziksel şiddet içerecek şekilde kavga etme oranlarının spor ve şiddet içerikli yerli/yabancı dizileri izleyenlerde en yüksek, pembe dizi ve çocuk televizyon programları izleyenlerde en düşük olduğu saptandı.

SPOR SEYİRCİSİ KAVGADAN YANA
"Bazı olaylar karşısında fiziksel şiddete başvurma çözüm müdür?" sorusuna "evet" diyen çocukların yüzde 46'sının spor programları, yüzde 42'sinin şiddet içerikli yerli/yabancı dizileri izliyor. Bu soruya en düşük oranda "evet" yanıtı verenlerse, pembe dizi ve çocuk televizyon programları izleyenler.
Şiddet içeriği yoğun olan programları izleyen öğrencilerin yüksek oranda fiziksel şiddete başvurdukları ve fiziksel şiddeti çözüm olarak gördükleri ortaya çıktı.
Araştırma sonunda, çocuk ve ergenlerin aktivitelerinin büyük kısmını oluşturan televizyon izleme üzerinde ailelerin, eğitimcilerin ve medya sorumlularının dikkatle durmaları gerektiği vurgulandı.
Yayın tarihi: 01.12.2003
580
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.