Magazin

Çocuklar terörden değil, dayaktan korkuyor

Çocuklar terörden değil, dayaktan korkuyor

Çocukların geniş çaplı olaylardan değil, büyüklerin gözünden kaçabilen küçük olaylardan daha çok korktuğu öne sürüldü.

ABD'de 6-11 yaş grubu çocuklar arasında yapılan araştırmada, bugün çocukların, ebeveynlerin daha çok dikkat etmelerinden dolayı, kendilerini 4 yıl önce Columbine Lisesi'ndeki baskından önceki çocuklara göre, daha güvende hissettikleri sonucu ortaya çıktı. Columbine Lisesi'ni 20 Nisan 1999'da basan iki öğrenci, 11 arkadaşlarını ve 1 öğretmeni öldürmüştü.

Yale Üniversitesi'nden çocuk psikiyatristi Kyle Pruett, çocuk programı ''Susam Sokağı''nın yapımcısı şirket tarafından düzenlenen araştırma ile ilgili, çocukların kendi güvenliklerini daha az düşündüklerini kaydetti. Pruett, ebeveynlerin 11 Eylül'deki saldırılardan sonra çocukların partilere katılmasını engellediklerini hatırlatarak, çocuklar için asıl korkutucu olanın, global olaylar değil, günlük yaşamda karşılaşılanlar olduğunu söyledi.

''KURBAN DA ÇOCUK, FAİL DE''
Pruett, Columbine Lisesi baskını ile ilgili, ''Çocuklar şiddet tiyatrosu seyrettiklerini düşündüler, ama unutmayalım ki, yalnız kurbanlar değil, failler de çocuktu'' diye konuştu. Washington Post gazetesindeki haberde, çocukların terör veya Usame Bin Ladin gibi dünyanın endişe ettiği kişi ve olaylardan değil, okul bahçesinde veya sokakta karşılaştıkları tehditlerden daha çok korktukları belirtildi. Columbine Lisesi ve 11 Eylül saldırılarından hemen sonra ve geçen yıl olmak üzere 3 defa yapılan araştırmanın bir benzeri Arap kökenli Amerikalı çocuklar arasında da yapıldı.

''EN ÇOK SİLAH, ÖLÜM VE ŞİDDET ÜZER''
Araştırmalarda, çocukların sorulara genellikle aynı yanıtları verdiği görüldü. Ancak ''Sizi en çok ne üzer?'' sorusuna genel ankete katılanların yüzde 7'si, ''silahlar, ölüm ve şiddet'' şeklinde yanıt verdi. Arap kökenli çocuklar arasında bu yanıtı verelerin oranı ise yüzde 44'ü buldu. 13 yaşındaki Arap kökenli bir kız, 11 Eylül saldırılarından sonra 7 arkadaş kaybettiğini, zira bu arkadaşlarının ebeveynlerinin çocuklarını kendisinden uzak durmalarını tembih ettiklerini söyledi. Pruett, buna rağmen çocukların çoğunluğunda Arap kökenli Amerikalılara karşı olumsuz duygular oluşmadığını ileri sürdü.

''Kim iyi bir Amerikan vatandaşı olur?'' şeklindeki soruyu yanıtlayan çocukların yüzde 29'u önlerindeki listeden ''John'' adını seçti. Yüzde 6'si ''Ahmet'', yüzde 5'i ''Cemal'' ve ''Carlos'', yüzde 3'ü de ''Yoshi'' seçeneğini işaretledi.

EN GÜVENLİ YER EV
Araştırma sırasında çocuklardan kendilerini en çok güvende hissettikleri yer ile en güvendikleri kişilerin resimlerini çizmeleri veya fotoğraflarını çekmeleri istendi. Çocukların yüzde 75'i, ''Orada kötü bir şey olmadı'' diyerek evlerinin, ''Onlar benimle yakından ilgileniyor'' diyerek de aile üyelerinin resimlerini çizdi veya fotoğrafını çekti.

Anketi yöneten Susan Royer, yanıtların ortaya şu sonuçları çıkardığını söyledi: ''Günlük hayattaki şiddet, çocukları savaş veya terörden daha çok endişelendiriyor. Kendi dünyalarında yeterince güvende olmadıklarını düşünüyorlar. Çocuklarda, vatanseverlik duygusu artıyor. Çocuklar, küçük yetişkinler değiller. Farklı korkuları ve farklı ilgi alanları var. Televizyon, haberlerde denetim yapılmadığında çocuklarının korkusunun artmasında, ya da ebeveynlerin çocuklarla birlikte izleyip haber seçiminde dikkatli olması halinde korkuların azalmasında büyük etkiye sahip. Odalarında televizyon olan çocuklar, silah ölüm ve şiddetten daha çok korkuyorlar.''
(AA)
Yayın tarihi: 27.02.2003
229
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.