Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuklar tehlikede

Çocuklar tehlikede

UNICEF, dünya üzerinde bir milyardan fazla çocuğun fakirlik, savaş ve AIDS'ten mustarip olduğunu açıkladı.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından Genel Direktör Carol Bellamy imzasıyla 'Çocuklar Tehlikede' başlıklı bir rapor yayımlandı.

Durum içler acısı
Rapora göre, 90 milyon çocuğun kötü beslenmeden dolayı sağlık sorunlarıyla boğuşuyor, 270 milyon çocuk herhangi bir sağlık hizmetinden yararlanamıyor ve 640 milyon çocuk insanca yaşama olanaklarına sahip değil. 400 milyon çocuk taze ve temiz su içemiyor, 500 milyonu ise sağlık kuruluşlarından uzak yaşadığı için sağlık hizmeti göremiyor.

Eğitimden yoksun milyonlarca çocuk
Raporda, 300 milyon çocuğun bilgi kaynaklarına ulaşamadığı, çoğu kız 140 milyon çocuğun okula gidemediği, en önemlisi, dünya üzerinde toplam 700 milyon çocuğun, bu olumsuzlukların en az ikisinden mustarip olduğu ifade edildi.

Sanayileşmiş ülkelerde de kötüleşiyor
Fakirliğin gelişmekte olan ülkelere mahsus olmadığının altı çizilen raporda, sanayileşmiş 15 ülkeden 11'inde son 10 yıl boyunca iyi şartlarda yetişmeyen çocuk oranının arttığı belirtildi.

Savaşlar çocukları vuruyor
1990'dan beri çeşitli savaşlarda ölen toplam 3.6 milyon kişinin yarısının çocuklar olduğu kaydedilen raporda, geçen eylül ayında Rusya'da Kuzey Osetya'yı kana boğan Beslan katliamı hatırlatılarak, "Çocuklar savaşlarda korunmadı, aksine birçok durumda hedef alındı" ifadesine yer verildi.

Ve AIDS...
AIDS'in de çocukların yaşamını olumsuz etkilediğini belirten UNICEF, bu amansız hastalığın, dünya üzerinde 15 milyondan fazla çocuğun kimsesiz kalmasına yol açtığını kaydetti.

Raporun sonunda, Genel Direktör Bellamy'nin, "Eğer çocukları korumayı başaramazsak, küresel anlamda insan hakları ve ekonomik gelişme konularındaki hedeflerimize ulaşmayı da başaramayız" ifadeleri yer aldı.
253
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.