Magazin

Çocuklar neden suç işler?

Çocuklar neden suç işler?

İstediği her şeyi vermek, birlikte TV izlerken filmlerdeki küfürlere gülmek çocuğunuzun kişiliğini belirliyor. İşte çocukların başarısız, pasif, kıskanç, saldırgan ve sorumsuz olmalarını önlemenin püf noktaları.

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Berrin Eyce, ailelerin çocuğun önünde sık kavga etmesi ve her istediğini yerine getirilmesinin onları suça iteceğini söyledi.

Artan dış etkenler nedeniyle çocuğun sürekli baskı ile karşılaştığını anlatan Eyce, ailelerin çocuklarının başarısız, pasif, kıskanç, saldırgan ve sorumsuz olmalarını önleyebilecekleri vurgularken şu uyarılarda bulundu:

* Küçük yaşlardan itibaren istediği her şeyi verilen çocuk bütün dünyanın istediklerini yerine getirmek zorunda olduğuna inanır ve her istediğinin hemen yapılmasını isteyen biri olur.

Filmlerdeki küfürlere gülmeyin

* Kötü sözlere, TV'de film izlerken duyulan küfürlere gülünmemeli. Hakaret içeren sözlere gülündüğünde çocukta hakaret etmeye başlar ve insanları güldürdüğünde de kendinin çok akıllı olduğunu düşünür.

* Ailede özellikle TV'lerde şiddet içerikli çizgi film ve sinema izlenmesi çocuğu saldırgan yapar. Bu nedenle çocuklar da okuma-yazma öğrenmeden çizgi film kahramanlarını izleyip öğreniyor.

* Manevi hiçbir eğitim verilmeyen çocuk maddiyatçı olur. Sevgisiz büyüdüğü içinde başkalarına karşı acımasız ve içedönük olur.

* Yerde bıraktığı her şeyin başkalarınca kaldırılması, kitap, ayakkabı ve elbiselerinin sürekli toplanması çocuğu sorumsuz birey haline getirir.

* İstediği kadar harçlık verilen çocuğun sorumluluk bilinci azalır. Çocuk para buldukça tasarruf yerine harcar.

* Yiyecek, içecek, konforla ilgili arzularının yerine getirilmesi ise hedefsiz, kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz çocuk haline getirir.

Kavgalarda yardım etmeyin

* Arkadaşları veya ailede biriyle kavga ettiğinde onun tarafının tutulması çocuğu başka insana bağımlı, pasif biri hale getirir.

* Babanın anneyi dövmesi, annenin de çocuğu dövmesine neden olur. Böyle durumda çocuğun anne ve babaya güvenemediği için özgüveni azalır. Kimseye güvenemez.

* Popüler suçluların olduğu mahalle de yaşayan çocuk kendine örnek aldığı suçlu tipi belirleyebilir. Sırf çalmanın hazzını tatmak için çalar.
Yayın tarihi: 17.04.2002
572
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.