Magazin

Çocuklar nasıl konuşur

Çocuklar nasıl konuşur

İki dil konuşulan ev ortamı, baskıcı tutumlar, düşük sosyo-ekonomik düzey gibi çevresel faktörler, konuşma gelişimini geciktiriyor. Çocuğunuzun yerine konuşmayın, başkalarının konuşmasına da izin vermeyin.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü, gecikmiş konuşma hakkında ailelerin bilinçlendirilmesi amacıyla "Aile El Kitabı" hazırladı.

Kitapta, özel eğitimde engel kategorilerine göre en kalabalık grubu, dil ve konuşma güçlüğü çeken çocukların oluşturduğuna işaret edilerek, sorunun aşılmasında anne-babalara büyük görev düştüğü belirtiliyor.

Anne babaların öncelikle konuşmanın neden geciktiğini tespit etmeleri önerilerek, bunun, çözüm için ilk adımı oluşturacağı kaydediliyor.

Konuşma geriliğinin sebepleri arasında zihinsel yetersizliğin bulunabileceği belirtilen kitapta, yarık damak, tavşan dudak gibi konuşma organlarında oluşan problemlerin de sorun yaratabileceği ifade ediliyor.

Kitaba göre, çocuğun uzun süreli ya da sık hastalık geçirmesi de dil ve konuşma gelişimini geciktirebiliyor.

Çocuğun ait olma, sevme vesevilme, kabul edilme gibi gereksinimlerinin karşılanmamasının yanı sıra iki dil konuşulan ev ortamı, baskıcı aile tutumları, düşük sosyoekonomik düzey gibi çevresel faktörler de dil ve konuşma gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

Anne-babalar dikkat

Gecikmiş konuşmanın, hem derece hem de tür olarak farklılık gösteren "dil ve konuşma güçlüğü" olduğu belirtilen kitapta, anne babaların gözlemlerinin, sorunun tanımlanmasında önemli yer tuttuğuna dikkat çekiliyor.

Kitapta anne babaların, şu belirtilere dikkat etmeleri öneriliyor:

-Kısıtlı sözcük dağarcıkları vardır,

-Yutma, çiğneme, salya akıtma sorunları olabilir,

-İsteklerini, düşüncelerini dile getirirken vurma, çarpma, ağlama, bağırma gibi tepkilerde bulunulabilir,

-Jest, mimik, işaret kullanmaya yönelebilir,

-Dikkat süreleri kısa ve dağınık olabilir,

-Bellekleri zayıf olabilir,

-Kavramları geç ve uzun zamanda öğrenebilir,

-Yalnız kalmayı tercih edebilirler,

-Çevreleriyle ve girdikleri yeni ortamlarda uyum güçlükleri gözlemlenebilir.

Sorunun tanımlanmasında, bu unsurların sıklığı ve devamlılığının esas alınması gerektiği kaydediliyor.

Çocuğunuzun yerine asla

"Sevgi"nin, sağlıklı gelişimde belirleyici rol oynadığı vurgulanan kitapta, çocuğun, sevildiği ve kabul gördüğü oranda öz saygı geliştireceği kaydedildi.

Kitapta, aile üyeleri ve sosyal çevre arasında sağlanacak işbirliğinin konuşmayı olumlu etkileyeceğine işaret edilerek, "Acıma, kızma, suçlama ve aşırı korumayı bırakarak, çevrenizle ve yaşamla barışık olun" önerisinde bulunuldu.

Anne babalara iyi birer dinleyici olmaları tavsiye edilen kitapta, şu noktalara dikkat çekildi:

"Çocuğunuzun sizi model aldığını unutmayın. Doğal konuşun, kısa, kurallı ve basit cümleler kullanın, konuşmanızı hecelemeyin. Uygun jest ve mimikleri kullanın, süreç ilerledikçe jest ve mimik kullanımını azaltın.

Çocuğunuzun konuşma için gösterdiği çabayı ödüllendirin. Ödülü, istediğiniz sesi veya sözcüğü çıkarınca verin. Söyleyebildiği sözcük ve sesler yerine, ısrarla mimik, jest ya da kendi tercih ettiği sesleri kullırsa duymazdan, görmezden gelin.

Çocuğunuzun yerine konuşmayın, başkalarının çocuğunuzun yerine konuşmasına da izin vermeyin."

Çikolata ve dondurma yalatın

Kitapta ayrıca çocukların dil ve konuşma gelişimini destekleyen bazı etkinliklere de yer veriliyor.

Konuşma organlarına yönelik "nefes çalışmaları" yapabileceği kaydedilen kitapta, "masa üstündeki kağıdı üfleyerek hareket ettirme", "mızıka, flüt gibi müzik aletleriyle denemeler yapma", "mum üfleme", "ıslık çalma", "balon şişirme" gibi etkinliklerin faydalı olabileceği kaydediliyor.

Dil, dudak, çene, yüz kasları alıştırmaları için de "dudağın kenarına çikolata, şeker sürüp yalama", "dondurma, lolipop yalama", "yüzü komik şekillere sokup çocuğun da aynı şekli uygulaması", "çiklet çiğneme", "kahkaha, hıçkırık gibi çeşitli sesler çıkarma" şeklindeki uygulamalar tavsiye ediliyor.
Yayın tarihi: 02.03.2002
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.