Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuklar hala dayak mağduru

Çocuklar hala dayak mağduru

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi hukuk fakültelerinin, Hannover Kriminoloji Enstitüsü´nün işbirliğinde yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 60´ının çocukluklarında şiddete maruz kaldıkları ortaya çıktı.

Araştırmanın sonuçları, Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Merkezi Sosyal ve Kriminolojik Araştırmalar Çalışma Grubu Başkanı Prof.Dr. Bahri Öztürk tarafından Kuştepe Yerleşkesi´nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda, halen devam eden "Çocuk ve Şiddet" araştırmasının "Çocuklara Yönelik Şiddet" ve "Çocuklardan Kaynaklanan Şiddet" konulu tamamlanmış bölümleri ile tümü ilköğretim öğrencileri arasında 2001 yılında yapılan "Mağdur Çocuk" ve "Fail Çocuk" çalışmaları anlatıldı. Verilen bilgiye göre, Türkiye genelinde 4 bin 710 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan "Çocuklara Yönelik Şiddet" araştırmasına katılanların yüzde 60´ı, "çocukluklarında şiddete maruz kaldıklarını" bildirdi.

Anne az, baba çok, ikisi daha çok dövüyor
Katılımcıların yüzde 59´u maruz kaldıkları şiddet türünün "dayak" olduğunu belirtirken, 2001´de gerçekleştirilen aynı içerikli çalışmada bu oran yüzde 71.78 çıkmıştı. Ayrıca katılımcıların yüzde 35.47´si evde, yüzde 11.6´sı okulda, yüzde 23.67´si de hem evde hem okulda şiddete maruz kaldıklarını kaydetti. Aile içinde şiddete maruz kalanların yüzde 16´sı bunun annesinden, yüzde 20´si babasından yüzde 23´ü de her ikisinden birden geldiğini söyledi. Aile dışından şiddet maruz kalanların yüzde 32.31´i ise, şiddetin öğretmeninden geldiğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 30.3´ü şiddete "terbiye" gerekçesiyle, yüzde 19.54´ü "işlediği suçun cezası olarak" maruz kaldıklarını, yüzde 20´si "sebepsiz", yüzde 4.37´si de "suçluların saldırısına uğrayarak" şiddeti yaşadıklarını bildirdi.

Çocuklardan kaynaklanan şiddet araştırması
Türkiye genelinde 3 bin 475 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan "Çocuklardan kaynaklanan şiddet" araştırmasının sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 34.87´si, çocukluğunda veya gençliğinde şiddete karıştıklarını belirtti. Bu oran şehir merkezinde yüzde 33, kırsalda yüzde 39 olarak saptanırken, en yüksek değere yüzde 54 ile gecekondu bölgelerinde ulaşıldı. Şiddete karışanların yüzde 21.12´si "dayak attığını", yüzde 11´ide "mala zarar verdiğini" söylerken, yüzde 14´ü şiddeti tek başına, yüzde 16.6´sı arkadaşlarıyla, yüzde 5.5´i de kardeşleriyle birlikte yaptığını belirtti. Katılımcıların yüzde 38.3´ü, "aynı koşulların olması durumunda bugün de aynı şekilde davranacaklarını" bildirdi. Bu arada, araştırmaya katılanların yüzde 33.8´i "çocukların şiddete yönelmesinde eğitimsizliğin", yüzde 46´sı "anne-babanın ilgisizliğinin", yüzde 51´i de "sosyal çevrenin" etkili olduğunu kaydetti.

"Mağdur Çocuk" ve "Fail Çocuk"
Toplantıda, 2001 yılında tümü sekiz yıllık okullarda eğitim gören 7 bin 139 çocukla görüşülerek gerçekleştirilen "Mağdur Çocuk" araştırmasında elde edilen veriler de açıklandı. Araştırmaya katılanların yüzde 44.47´si "son iki yıl içerisinde şiddete maruz kaldıklarını", bunların da yüzde 31.55´i maruz kaldıkları şiddetin "dayak" olduğunu söyledi. Öğrencilerin yüzde 17´si şiddete evde, yüzde 14.19´u okulda, yüzde 12´si de sokakta maruz kaldığını ifade ederken, katılımcıların yüzde 19.93´ü "son iki yıl içerisinde okullarda çocuklar ve gençler arasında, dört ve dörtten fazla kez şiddet olaylarına tanık olduklarını" belirtti. Ülke çapında 2001´de 8 bin 535 ilköğretim öğrencisiyle yapılan "Fail Çocuk" araştırmasına göre ise çocukların yüzde 32.3´ü dayak yemekten, yüzde 18.83´ü cinsel davranışlara zorlanmaktan, yüzde 15.3´ü tehdit ya da şantaja maruz kalmaktan, yüzde 10.2´si de zorla para veya eşya vermekten korktuğunu bildirdi.

"Hiçbir işe yaramadığımı düşünüyorum"
Katılımcıların yüzde 32.36´sı son iki yılda çocuklar ve gençler arasında yaşanan şiddet olaylarına katıldıklarını söylerken, bunların yüzde 18.7´si katıldığı şiddet türünün dayak, yüzde 6.34´ü mala zarar verme, yüzde 3.1´i gasp, yüzde 2´si de cinsel bir davranışa zorlama olduğunu kaydetti. Şiddet olayına karıştıklarını belirten çocukların yüzde 54.3´ü "ailesinin ekonomik durumunun çok kötü olduğunu ve bulmakta bile zorlandıklarını", yüzde 55´i "babasının annesini dövdüğünü", yüzde 43´ü de "bazen kendisinin hiçbir işe yaramadığını düşündüğünü" ifade etti.
(AA)
Yayın tarihi: 22.04.2003
237
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.