Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuklar da depresyon yaşıyor

Çocuklar da depresyon yaşıyor

Küçük çocukların, anne babalarının sorunlarından etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, "anne baba depresyonda ise bu direkt çocuğa geçiyor" uyarısında bulundu. Çocukların depresyon belirtilerinin büyüklerden farklı olduğunu dile getiren uzmanlar, "Çocuklar depresyonu huzursuzluk, hırçınlık, aşırı hareketlilik, bazı davranış sorunları şeklinde de dışa vurabiliyorlar" dedi.

Büyükşehir yaşamının yetişkinler ve çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerinin psikolojik, sosyolojik boyutlarının incelenmesi, çözümler üretilmesi kaçınılmaz bir zorunluluk olarak görülüyor. Yetişkinlerin içinde bulunduğu yoğun ekonomik sıkıntılar, işsizlik, yabancılaşma, insani değer ve ahlaki yargıların giderek bozulması, insanların birbirine giderek güvensiz, yakın duygusal ilişkiden yoksun, iletişimsiz ama iç içe yaşamak zorunlulukları kişilerin ruhsal yapılarında önemli bozukluklara yol açabiliyor.

Uzmanlar, ruhsal bozukluk gösteren ailelerin yetiştirecekleri çocuklara ne denli sağlıklı bir yaklaşım sunabileceklerinin ise tartışma konusu olduğunu belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar depresyonlu anne-babaların çocuklarının da psikopatolojisinin arttığını gösteriyor.

Ayrıca daha bebeklikten başlayarak annelerinde çalışmaları nedeniyle çocuklar yuvalarda kalıyor, ilköğretimden başlayarak aile ve öğretmenleri tarafından bitmez tükenmez bir yarışa sokuluyor. Aile bütünlüğünü bozan olaylar nedeniyle parçalanmış aileler ve ortada-arada kalmış çocuklar giderek artıyor ve bu örseleyici yaşam olayları çocuklarda uyum ve davranış bozukluklarına yol açıyor. Son yıllarda çocuklarda yetişkinlerdekine benzer depresyonlar görülüyor. 5-12 yaşları arasında, hatta daha küçük çocuklarda da yetişkinlerdeki klinik görünüme uyan depresyonlar ortaya çıkıyor.

Çocukların kişilik gelişimi tam olmadığından çocuklar depresyonunu, huzursuzluk, hırçınlık, aşırı hareketlilik veya bazı davranış sorunları şeklinde de dışa vurabiliyorlar.

Çocuk depresyonları ile ilgili olarak soruları yanıtlayan Uzman Psikolog Alanur Özalp, ailenin ekonomik krizi yoğun olarak yaşamasının çocukları direkt depresyona soktuğunu savundu. Özalp, çocukların yaşadıkları depresyonun içinde yoksunluk bulunduğunu belirterek, "Çocuk bazı ihtiyaçların alınmamış ya da geç alınması olması, okul gerekçelerinin alınmaması ve öğretmen kızar diye çocuğun korkuyor olması, diğer yandan çocuğun ailesini de üzmek istemiyor olması çocuğu iki arada bırakıyor. Bu da çocuğu depresyona sokuyor" dedi.

Özalp, annenin depresyonda olmasının direk çocuğa geçtiğini vurgulayarak, bu geçişin fiziksel değil, ruhsal olduğunu söyledi. Anne veya babanın işsiz kalması gibi durumlarında çocuğu olumsuz etkilediğine işaret eden Özalp, "Babanın veya annenin alkol probleminin olması, uyuşturucu kullanması, sağlık probleminin ve fizik olarak ameliyat geçirecek olması çocuğu depresyona sokan nedenler arasında sayılabilir" diye konuştu.

Özalp'e göre, depresyonlu çocuklar, içine kapanıyor, yemiyor, konuşmuyor ya da tam tersi saldırgan oluyor, bağırıyor, küfrediyor, uyku düzensizliği yaşıyor. Özalp, uzun süredir yaşanan ekonomik kriz nedeniyle çoğu anne ve babanın sıkıntı içinde veya depresyon geçirdiğini ancak yetişkin oldukları için bunun altından kalkabildiklerini ifade ederken, depresyon geçiren çocukların yetişkinler kadar güçlü olmadığını dile getiriyor.
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.