Magazin

Çocuk yaşına uygun müzik dinlemeli

Çocuk yaşına uygun müzik dinlemeli

Müzik ile insanın yaşadıkları arasında kopmaz bir bağın olduğunu belirten uzmanlar, tercih edilen müziğin yaşanan acı, hüzün ve sevinçi yansıttığına dikkati çekerken; ailelerin çocuklarına yaşına uygun müzik dinletmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yusuf Akbulut, müziğin kişilikten ziyade hayatta yaşanılan çizgileri anlattığını söyledi. Müzik tercihinde temel kriterin yaşadığımız hayatın bizde bıraktığı birikintilerden kaynaklandığına dikkat çeken Prof.Dr. Akbulut, "İnsanları bu müziği neden dinler ki diyerek eleştirmek son derece yanlıştır. Hayatı boyunca acı çekmiş bireyin hüzünlü müzikleri tercih etmesi çok normaldir. Çünkü o müzik hayatını en iyi anlatan müziktir. Bu yüzden yaşanılan hayatla müzik arasında kopmaz bir bağ vardır" dedi.

Müzik eğitiminin önemine de değinen Prof.Dr. Akbulut, insan olmanın farkına ancak müzikle varıldığını bu nedenle de önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Müziğin bireyler kadar çocuk eğitiminde de önemli yer tuttuğunu belirten Prof.Dr. Akbulut, ailelere çocukları konusunda "yaşına uygun müzik dinletilmeli" uyarısında bulundu. Çocuk hayatının aile, okul ve sokak üçgeninde geçtiğini, bunların da birbirleriyle örtüşmesi gerektiğini kaydetti. Okulda verilen müzik eğitimiyle evde ve sokaktaki eğitim örtüşmezse çocuğun sağlığının olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Prof.Dr. Akbulut, şöyle konuştu:

"Çocuk okulda aldığı eğitime ve yaşına uygun müzik dinlemelidir. Çünkü müzik çocuğun eğitiminde önemli rol oynar. Çocuğun dil ve duygusal gelişimi, psiko-motor (düşünceyi eyleme dönüştürme) gelişimi müzikle sağlanır. Çocuğun ilerde sağlıklı bir birey olması için fiziki ve ruhi yapısının dengelenmesi gerekir. Bu da yaşına uygun müzik dinlemekle sağlanır. Müzik ruhun gıdası olduğu kadar beden yapısının da gıdasıdır."
(DHA)
Yayın tarihi: 13.11.2002
160
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.