Magazin

Çocuk odası ne renk olmalı?

Çocuk odası ne renk olmalı?

Kişisel gelişim uzmanı Sıtkı Aslanhan, çocukların bulunduğu ortamların ve çalışma odalarının renginin çocuk gelişimi açısından önemli olduğunu belirterek, bu yerlerde mor veya yeşil rengin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Sivas Zübeyde Hanım Anaokulu tarafından Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen "Çocuğun eğitiminde anne-babanın rolü ve sorumluluğu, aile içi iletişim" konulu konferansta konuşan Aslanhan, anne ve babalara çocuk yetiştirirken dikkat etmeleri gereken konuları anlattı.

'Çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz'
Çocuk yetiştirmekle, çocuk büyütmenin çok farklı şeyler olduğunu ifade eden Aslanhan, "Çocuk yetiştirmeyi bilmiyoruz. Bir çocuk yetiştirmek, bir de büyütmek vardır. Ama çocuk yetiştirmek emek ister, gözyaşı ister, alın teri ister, akıl ister" dedi.

Çocukluğunda annesi ile yaşadığı diyalogları örnek gösteren Aslanhan, ailelerin çocuklarına yönelik en az 5 yıllık plan yapmaları gerektiğini söyledi.

Mor renk beyne yeşil renk kalbe
Renklerin insanlar üzerindeki etkisine de değinen Aslanhan, çocukların çalışma alanlarının, odalarının renginin de çocuğun psikolojisi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Çocukların çalışma odalarının renginin sarı olmaması gerektiğini belirten Aslanhan, "Çocuklarınızın çalışma ortamları ve odalarının rengi sarı olmamalıdır. Mor veya yeşil renk tercih edilebilir. Çünkü sarı acıktırır, mideye hitap eder. Mor renk beyne, yeşil renk ise kalbe hitap eder" dedi.

Mor rengin beyne hitap etmesiyle ilgili bir de örnek veren Aslanhan, eskiden bazı yerlerde akıl hastalarının mor odalarda su ve müzik eşliğinde tedavi edildiğini söyledi. İnsanların mutlu olabilmesi için aile ortamının çok önemli olduğuna da dikkat çeken Aslanhan, "Millet olarak sevmeyi, kutlamayı, paylaşmayı bilmiyoruz" dedi.

Anne ve babalara sürekli güleryüzlü olmalarını, çocuklarıyla iyi geçinmelerini, iyi ilişkiler kurmalarını öneren Aslanhan, bazı anne ve babaların ilgisizliği nedeniyle okul önlerindeki şiddetin arttığını vurguladı.

Haftada 24 dakika
Araştırmalara göre anne ve babaların çoçuklarına haftada sadece 24 dakika zaman ayırdığının tespit edildiğini ifade eden Ashanhan, ülkenin geleceği olan çocuklara önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferansa Zübeyde Hanım Anaokulu Müdürü Güldane Polat, öğretmenler ve veliler katıldı.
Yayın tarihi: 14.04.2006
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.