Magazin

Çocuk kitaplarında seçici olun

Çocuk kitaplarında seçici olun

Çocukların gelişimine, eğlenmesine, hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olan hikaye kitaplarının, yaşa ve zevke uygun seçilmesi öneriliyor.

Marmara Üniversitesi Okulöncesi Eğitim Anabilim Dalı'ndan Gülden Uyanık Balat, iyi bir çocuk kitabının çocuğun ilgisini ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılayan eserler olarak tanımlandığını belirtti. Çocukların yaşlarına göre okunması gereken kitapların niteliğinin değiştiğini kaydeden Balta, seçilen kitapların ve hikayelerin, çocukların yaş, ilgi ve dikkat düzeylerine uygun ve anlayabilecekleri tarzda olması gerektiğini söyledi.

Küçük çocuklar için renkli, sesli, dikkat çekici resimleri olan kitapların okunmasını öneren Balta, hikayenin kahramanların cinsiyetlerine ilişkin kesin özellikler taşımasına dikkat çekti. Balta, hangi yaşlarda de tür içerikli kitapların okunması gerektiğine ilişkin şu bilgileri verdi:

 • 3-4 Yaş Çocukları: Hikayelerde korku yaratacak öğeler yer almamalıdır. Özellikle bu dönemde gerçek ve hayal bir birinden ayırt edilmeli ve hikayelerde gerçek öğeler yer almalıdır. Hikayeler kısa ve açık olmalı.

 • 5-6 Yaş Çocukları: Hikayeler daha komplekstir. Bu dönemde çocuklar gerçek ve hayal ürünü öğeleri ayırt edebilirler. Belli bir konusu olmayan ve sonu değişik sürprizlerle biten hikayelerden hoşlanırlar.

 • 7-8 Yaş Çocukları: Hayvan hikayeleri, bilimkurgu, macera, hobilerle ilgili kitaplardan hoşlanırlar. Daha uzun hikayeleri dinleyebilir ve okuyabilirler.

  (ANKA)
  Yayın tarihi: 02.01.2003
 • 178
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.