Magazin

Çocuk dediğin soru sorar

Çocuk dediğin soru sorar

Ankara'da 355 çocuğu kapsayan bir araştırmaya göre, çocuklar cinselliği 3 yaşından itibaren merak etmeye başlıyor, 4 yaşından itibaren de soru sormaya.

Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan ile Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğretmeni Dilek Acer, 3 ve 4 yaşında çocuğu olan 20-39 yaşları arasındaki evli ve ilkokul mezunu 355 anneyle bir araştırma yaptı.

"Çocuklarının yönelttikleri cinsellikle ilgili sorular ve verdikleri cevapların" incelendiği araştırma kapsamına, 193'ü kız ve 129'u 3 yaşında olan çocuklar alındı.

Kızlar daha çok merak ediyor
Cinsiyet açısından soru soranların yüzde 66.8'ini kız, yüzde 65.4'ünü de erkekler oluşturdu. Soruların ise daha çok anneye yöneltildiği, tek başına babaya bu konuda başvurulmadığı saptandı. Kız çocuklarının yüzde 60.1'i, erkeklerin de yüzde 54.9'u, cinsellikle ilgili sorularını anneye sordu. Hem anne, hem babaya soranların oranı ise yüzde 8.5 oldu.

"Neden pipimiz yok?"
En çok sorulanların başında ise "Kızların pipisi neden yok?" sorusu yer aldı. Bu soruyu kızların yüzde 16.6'sı, erkeklerin de yüzde 17.3'ü sordu. "Erkekler çişini neden ayakta yapar?", "Erkeklerin cinsel organı neden değişik?", "Kızların cinsel organı neden değişik?" ve "Kızların pipisi olur mu?" da, çocukların yönelttiği diğer sorular oldu.

"Cinsellik genel eğitimin bir parçası
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan, okul öncesi dönemdeki çocukların kendileri ve başkalarının vücutları dahil olmak üzere, her konuda çok meraklı ve konuşkan olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

İyi bir ebeveyn olmanın gereklerinden biri, çocuğun cinsellikle ilgili sorularını tam anlamıyla cevaplandırmaktır. Ancak cinsel eğitimin gerekliliğini kabul etmek yeterli değildir. Anne ve babanın cinsel eğitimin genel eğitimin bir parçası olduğunu, beşikten başlayarak tüm çocukluk ve ergenlikte sürdüğünü ve gelişiminin her döneminde gerekli olduğunu bilmesi gerekir.

Çocuğun sevdiği ve güvendiği birine cinsellikle ilgili sorular sormasının çok doğal olduğunu, bunlar cevaplandırılırken de gereken özenin gösterilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Artan, Türkiye'de aileler, eğitimciler ve toplumdaki tüm bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine işaret etti.
Yayın tarihi: 09.09.2003
222
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.