Magazin

Çocuğunuzun zeka türünü keşfedin

Çocuğunuzun zeka türünü keşfedin

Eğitim Uzmanı Şule Yurcu, çocukların zeka türünün belirlenmesinde anne ve babalara önemli görev düştüğünü belirterek, ''Çocuklar yaramazlık yapıyor diye engellenmemeli, merakını gidereceği ortamlar yaratılmalı'' dedi.

Çakabey Okulları tarafından düzenlenen ''Çocuğunuzun zeka türünü keşfetmek sizin elinizde'' konulu konferansta konuşan Yurcu, Harvard Üniversitesi tarafından hazırlanan ''Çoklu Zeka Türlerinin Geliştirilmesi'' programı hakkında bilgi verdi.

Yurcu, ''dilsel-sözel, matemetiksel-mantıksal, görsel-uzaysal, bedensel-kinestetik, müziksel-ritmik, sosyal, bireysel-kişilik, doğacı'' gibi zeka türleri bulunduğunu anlattı. Zeka türü keşfedilen ve geliştirilen çocukların hedeflerine ve başarıya daha çabuk ulaşacaklarını kaydeden Yurcu, şöyle konuştu:

''Çocuğunuzun ilgi alanları ve hareketlerinin izlenmesi yoluyla bir zeka türünü keşfettiğinizde, bir diğeri yok diye üzülmek yerine, baskın olan zeka türünü kullanarak, diğer alanlarda da bilgi ve beceri edinmesi için ona yardımcı olmalısınız. Anne ve babalar, çocukların merakını yaramazlık yapıyor diye engellemek yerine, sahip olduğu zeka türünü geliştirmek üzere, merakını gidereceği ortamları yaratmakla yükümlüdür.''

Yurcu, aile içi eğitim ile okul eğitiminin aynı paralellikte yürümesi ve anne-babanın ortak anlayış içinde hareket etmesi gerektiğini de belirtti.
(AA)
Yayın tarihi: 06.02.2003
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.