Magazin

Çocuğunuzun parmak izini saklayın

Çocuğunuzun parmak izini saklayın

Ailelere, çocuklarının kaybolma olasılıklarına karşı bir dizi öneride bulunuldu.

"www.kaybolanlar.com" adresinde yer alan bilgilere göre, çocuğun kaybolmasından önce ailelerin neler yapabilecekleri sıralandı. Buna göre; ailelere daima çocuklarının "en son fotoğrafına" ve "parmak izlerine" sahip olmaları önerilirken, "Çocuğunuzun DNA'sını belirleyecek birşeyini (kan, saç teli gibi...) muhafaza edip alındığı tarihi de unutmayın" denildi. Diğer, tavsiyeler şöyle yer aldı:
 • "Çocuğunuzun sizinle nasıl irtibat kurabileceğini belirleyin.
 • (Bunlar benim çocuğumun başına gelmez) diye asla mazeret yaratmayın.
 • Çocuğunuza özel bir kimlik kartı yaratın ve o kartı devamlı taşıması için ikna edin.
 • Çocuğunuzun programını bilin, okula gittiği ve döndüğü saati normal yolculuğunun güzergahını ve süresini bilin.
 • Çocuğunuzun arkadaşları ve ailerini tanıyın. Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun. Çocuğunuzun bu bilgilerinin bulunmadığı bir yere gitmemesi için bir yöntem bulun."

  Ailelere çocuklarını kaybolduğunu düşündükleri ilk anda neler yapabilecekleri de anlatılırken, çocuğun arkadaşlarının ailelerinin kontrol edilerek, onlara çocuğun arandığını söylenmesi istendi.

  NEDEN KAYBOLUYORLAR...
  Ayrıca, okul, kreş veya yuvanın bilgilendirilmesi, bunlardan sonuç alınamaması durumunda polisin aranması önerilirken, "Polisi arayın. Rapor tutmasında ısrar edin ve dosya numarasını alın" denildi.
  Yayın tarihi: 20.10.2003
 • 187
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.