Magazin

Çocuğunuzun başarısı için altın kurallar

Çocuğunuzun başarısı için altın kurallar

Okula yeni başlayan çocukların başarısı için ailelerine düşen görevler ile ilgili uzmanlar bir dizi öneride bulunuyor. Ailelere "Çocuğunuzu `kendisi' olarak görmeyi öğrenin" uyarısında bulunan uzmanlar, başarıda ölçünün başkası değil kendisi olduğu hissettirilmesinin önemine işaret ediyor.

Okullar açılmadan önce uzmanlar anne ve babalara çocuklarını iyi anlamaları konusunda uyarıda bulunuyor. Çocukların genellikle anne ve babaları ile ilgili en önemli yakınma konusunu "kendisinden çok şey bekleme" oluşturuyor.

Bu nedenle, çocuk sürekli başarısız olacağını düşünüyor ve aslında bu duygu onu daha çok başarısızlığa itiyor. Uzmanlar, iyi niyetli de olsa velilerin çocukların üzerinde kurdukları baskının, çocuğu ezdiğini vurguluyor. Ailelere "çocuğunuzu kendisi olarak görmeyi öğrenin" uyarısında bulunan uzmanlar, ailelerin genellikle kendi yaşadıklarını, geçmişteki başarılarını çocuklarından bekledikleri zaman farkında olmadan çocuğu zorladıklarını, onun herhangi bir başarısızlık sırasında hayal kırıklığına uğramasına, başarısızlık kaygısını hissetmesine yol açtıklarına dikkat çekiyor.

OKULA UYUM
Uzman Danışman Psikolog Filiz Çetin, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Birçok çocuk ve yetişkinin, hayatlarına yeni bir şeyin katılmasını, yaşamlarında yeni bir olayın başlamasını heyecan verici bulduklarını anımsatan Çetin, "Çocuk her yaş döneminde yeni yönlere doğru ilerlerken, rahatsızlık verici bir dengesizlik de yaşar. Bir dönemden diğer bir döneme geçişte yaşadığı yeni duygular ve deneyimler, geçmişteki güvenli hayatı için bir tehdit olmaya başlar ve kendini olağandışı bir şekilde gerilimli, heyecanlı ve endişeli hisseder" diye konuştu.

Çocuğun ilk olarak öğretmeni ile yakın ilişkiye girerek okula uyum gösterebileceğini belirten Çetin, okula başlayan çocuğun ailesinden ayrılırken zorluk çekmesini, "çocuk ile anne arasında önemli bir bağ kurulduğunun ifadesi" olarak değerlendirdi. Bunun tipik bir davranış olduğunu kaydeden Çetin, "bağlılık" ile "bağımlılık" kavramlarının karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

ANNE BABALIK DA ÖĞRENİLEBİLİR
Uzmanların okula başlayan çocukların başarısı için anne-babaya şu önerilerde bulunuyorlar:

 • Çocuk kendi görevleri ile başbaşa kalmalıdır. Onun görevlerini üstlenip, sorunu çözmeye kalkışan anne ve baba, yaşam boyu böyle bir sorumluluğun altına girmiş olur. Bu nedenle, çocuk dersini çalışırken de anne babadan çocukla aynı masayı paylaşmaması gerekir.

 • Başarıda önemli bir faktör, çok çalışmak değil etkili ve verimli çalışmaktır. Bu nedenle çocuğa zamanı iyi kullanmasını ve yönetebilmesini öğretin. Programını öyle yapsın ki, ders çalışmalarının yanı sıra spor ya da müzik etkinliğine zaman kalsın.

 • Çalışma davranışının artırılması isteniyorsa, çalışma hoşlanılan ve sık yapılan bir başka etkinlikten önceye alınmalıdır. Örneğin her gece televizyon seyretmeden önce belli sayfa kitap okumak ve bitirmeden televizyon seyretmemek gibi.

 • Başarıda ölçünün, başkası değil kendisi olduğu hissettirilmelidir. Eğer çocuk bugün düne oranla olumlu bir değişim göstermişse bu başarı sayılmalıdır.

 • Çocuğunuzu iyi tanıyarak `beklenti düzeyinizi' gerçekçi kılabilirsiniz.

 • Çocuğunuzu olduğu gibi kendisi olarak görmeyi öğrenin. Kapasitesine ve bireysel özelliklerin uygun öğretim yöntemini seçmesi konusunda onu destekleyin.

  (ANKA)
  Yayın tarihi: 14.09.2002
 • 117
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.