Magazin

Çocuğunuzu çizgilerinden tanıyın

Çocuğunuzu çizgilerinden tanıyın

Çocukların çizgilerinde karakteri, zekası ve kişiliği hakkında önemli ipuçları verdiğini belirten uzmanlar, çizilen şekiller ve işaretlerin anlamları hakkında da bilgiler verdi. Uzmanlara göre Hiperaktif çocuklar sayfanın tamamını, içe kapanık çocuk küçük çizgiler kullanmayı tercih ederken, güven isteyen çocuklar ise büyük ayaklar çiziyor.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Melek Gökyay, çocukların çizdiği resimlerin karakteri, zekası ve kişiliği hakkında önemli ipuçları verdiğini söyledi.

Resim yapmanın çocuk için yalın bir anlatım aracı olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Gökyay, Anakolundan Lise'ye kadar öğrencilerin mutlaka sanata özendirilmesi gerektiğini belirterek, "Çocuk çizdiği resimle kendisinin bir parçasını yansıtır, olaylar hakkındaki duygu, düşünce ve görüş biçimlerini dile getirir. Sınırlı sözcük bilgisine sahip bir çocuk için kolay bir anlatım aracı olan resim, çocukla dış dünya arasında iletişim sağlar. Resim yapan çocuk, kendi ilgi ve yeteneklerini keşfetmenin mutluluğu içinde kendine olan güvenini pekiştirir. Arkadaşlarının resimleriyle karşılaştırarak kendini tanıması ve keşfetmesi açısından da resim yapması yararlıdır" dedi.

ÇİZGİLERİN ANLAMI
Çocuğun kişiliği, psikolojik ve bedensel sorunlarını anlamak için çizdiklerine bakmanın yeterli olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Gökyay, resimlerde çocukların hangi şekillerle neleri ifade ettiğini şöyle sıraladı:
 • Büyük resimler: Sayfanın tümünü kaplayan büyük resimler çoğu kez iç kontrolü zayıf olan saldırgan çocuklar tarafından çizilmektedir. Hiperaktif çocuklar sayfanın tümünü kullanırlar.
 • Küçük çizgiler: Birkaç santimetre büyüklüğündeki resimler korkak, çekingen, içedönük çocukların ürünüdür. Küçük boyut onların güvensizliklerinin simgesidir.
 • Baş: Resimdeki çok büyük yada çok küçük kafa, zihinsel bakımdan kendisini yetersiz gören çocuklar tarafından çizilmektedir.
 • Ağız: Konuşma ve dil sorunu olan çocuklar kalın çizgilerle büyük ağız resmi yapma yoluna giderler.
 • Gözler: Gözbebeği olmadan çizilen boş ve anlamsız gözler, görmeye bağlı öğrenme sorunu olan çucuklarca çiziliyor.
 • Ayaklar: Büyük ayakların çizilmesi güven isteminin bir simgesidir.
 • Burun: Astımlı çocuklar çoğunlukla bu solunum güçlüğünden kaynaklanan sorunları nedeniyle burun çizgilerini vurgulayark yada çok büyük biçimde çizerler.
 • Kulaklar: Çok büyük kulaklar, işitme zorluğu olan çocuklar tarafından çizilir. Yine başkalarının kendileri hakkında konuştuklarını düşünen bazı kuşkucu çocuklar kulak figürlerini vurgulayarak abartmalı bir biçimde çizerler.
 • Eller: Ellerin büyük çizilmesi de çevreye uyum sağlamada güçlük çeken çocuklar tarafından çizilir.
 • Dişler: Saldırganlığı ifade ederler.
  (DHA)
  Yayın tarihi: 27.12.2002
 • 378
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.