Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğunuzu azarlamayın!

Çocuğunuzu azarlamayın!

Doğası gereği meraklı çocukların aile ya da öğretmenlerince sık azarlanarak engellenmesinin suçluluk duygusunu geliştireceği hatırlatıldı.

Konya SSK Doğumevi ve Çocuk Hastanesi'nden Dr. Ali Rıza Çiçekli 3-6 yaş grubundaki çocukların evde anne-baba, okul öncesi eğitim kurumlarında ise öğretmenleri tarafından haraketlerinin kısıtlanmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Çocuklar deneme- yanılma yöntemi ve sorularla girişkenlik duygularını geliştirebilir. Doğru olan, çocuğun yapması ve yapmaması gerekenler konusunda denge kurulması ve girişkenliğinin desteklenmesidir. Örneğin, çocuğun yaptığı bir harekete anne gülerken, baba kızmamaladır. Yasaklar makul olmalı. Özellikle 6-12 yaş grubundaki çocukların çabaları desteklenmelidir. Bu yapıldığında çalışma ve başarılı olma davranışları gelişir.''

Hareketleri kısıtlanan çocukların güven duygusunun zedeleneceğini kaydeden Dr. Çiçek, baskı ve yasaklarla büyüyen çocukların ileriki yaşlarda soru sormaktan kaçınacağı için araştırma duygularının köreleceğini vurguladı. Çocukların aileleri ve öğretmenleri tarafından güven duygusu içerisinde büyütülmesi gerektiğini söyleyen Dr. Çiçekli, şöyle devam etti:

"En büyük görev, onları engellememek ve doğru şeyleri makul ve mantıklı sözcüklerle onun anlayacağı dilde anlatmaktır. Bir olay karşısında anne ve baba farklı tepkiler vermemeli, söylem ve davranışları aynı olmalıdır. Böylece çocuk ikilemde kalmaz ve doğruları daha rahat kavrar.''
(DHA)
262
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.