Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğunuza 'seni seviyorum' demeyi ihmal etmeyin

Çocuğunuza 'seni seviyorum' demeyi ihmal etmeyin

Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Hulki Özdemir, ailelere, "Çocuğunuza 'seni seviyorum' demeyi ihmal etmeyin" uyarısında bulundu.

Hulki Özdemir Ankara'da, sokakta çalışan, evden kaçan, terk edilen çocuklara ilişkin bilgi verdi. Özdemir, Çocuk Şubesi'nde, korunmaya muhtaç olan, ihmal ve istismara maruz kalan, buluntu, terk, evden veya kurumdan kaçan, mülteci, yabancı ülke vatandaşı, refakatsiz olarak sokakta yaşayan, sokakta çalıştırılan, suç işlediği şüphesi altında bulunan, ıslah veyatedavi tedbiri alınan çocuklara yönelik polis tarafından yürütülecek hizmetlerin çok yönlü bir yaklaşım içerisinde yerine getirildiğini anlattı.

Çocuk Şube Müdürlüğü´nde 0-18 yaş grubu 10 kız, 10 erkek olmak üzere toplam 20 yatak kapasiteli yatakhane, televizyon ve oyun salonu,yemekhane, banyo bulunduğunu anlatan Özdemir, şubeye gelen çocukların ailesine veya ilgili kuruma teslim edilinceye kadar barınma, ve bakım hizmetlerini imkanlar ölçüsünde karşıladıklarını söyledi.

2002 YILI 5 AYINDA 3286 ÇOCUK AİLESİNE TESLİM EDİLDİ
Özdemir'in verdiği bilgiye göre, 2002 yılında, Çocuk Şubesi'nde, sokakta yaşayan, sokakta çalışan ve çalıştırılan 257, evden veya kurumdan kaçan 221, kayıp 105, buluntu 30, terk edilen 70, suç mağduru13, suç işlediği şüphesi altında bulunan 876 çocuk olmak üzere toplam 1572 çocuk hakkında gerekli işlem yapıldı. Bu çocuklardan 1361´i ailelerine teslim edildi, 178'i Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun yurt ve yuvalarına yerleştirildi.

İşlediği suç nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen 33 çocuk ise tutuklandı. 2003 yılı ilk 5 aylık bölümünde, sokakta çalışan ve çalıştırılan 227, evden veya kurumdan kaçan 137, kayıp 83, buluntu 11, terk edilen 35, suç mağduru 571, suç işlediği şüphesi altında bulunan 2287 çocuk olmak üzere toplam 3351 çocuk hakkında işlem yapıldı. Söz konusu çocuklardan 3286´sı ailelerine veya ilgili kurumlara teslim edildi. Cumhuriyet Savcılığı´na sevk edilen 65 çocuk ise tutuklanarak ceza ve tutukevine gönderildi.

KARNE DÖNEMİNDE EVDEN KAÇANLARIN SAYISI ARTIYOR
Ev kaçan veya sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özdemir, bu çerçevede, ilgili kurum ve kuruluşlarla ikili görüşmeler ve toplantılar yaptıklarını anlattı. AŞTİ´de firma sahipleri, şoförler, hostesler ve muavinlerin katıldığı bir seminer düzenlendiğini belirten Özdemir, seminerde, evden kaçan çocuklar konusunda bilgi verildiğini, bu konuda Çocuk Şubeile irtibatta bulunmalarının istendiğini söyledi. Katılımcılardan, tek başına yolculuk etmek isteyen çocuklara yolculuk nedeninin sorulmasını, tek başına yolculuk eden çocuklar ile terminalde konaklayan çocukların emniyet çocuk bürosuna bildirilmesini, "yalnız çocuğa bireysel yardımda bulunmaya çalışmadan, bu çocukların çocuk bürosuna yönlendirilmesini" istendi.

Evden kaçan çocuk sayısının karne dönemlerinde arttığına işaret eden Özdemir, söz konusu dönemlerde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarınısözlerine ekledi.

ANNE-BABALARA ÖĞÜTLER
Anne-babaların çocuklarını tehlikeye karşı bilgilendirmeleri ve korumaları konusunda tavsiyelerde bulunan Özdemir, şunları kaydetti:

-Çocuğunuzun sağlıklı, güvenli ve iyi yetişebilmeleri için yaşadığınız sosyal çevrenizi iyi seçin. Çocuğunuzu tehlikelere karşı bilgilendirin. Tehlike anında nasıl davranması gerektiğini öğretin.
-Arkadaşlarını, oyun alanlarını, eve, okula gidiş-geliş yolların ve zamanlarını iyi belirleyin ve öğrenin.
-Gelişim ve zeka düzeyine göre cinsel eğitim verin.
-Çocuklarınızdan ilgi ve sevginizi eksik etmeyin.
-Ona karşı sevginizi her zaman gösterin ve ´seni seviyorum´ deyin.
-Çocuğunuza karşı sevgi ve ilgi göstermek, onların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamak, olanaklar sunmak değildir. Çocuğunuzu dinleyin, onunla konuşun, soru sormasına izin verin, duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın.
(AA)
Yayın tarihi: 05.07.2003
539
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.